Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.09.2021, 00:01

Týchto sedem signálov vám napovie, že sa vám do zariadenia nabúral hacker

  • Máte nepríjemný pocit, že vo vašom počítači alebo v zariadení, ktoré je pripojené k internetu, nie je niečo v poriadku? Skontrolujte si to.
  • Pomôžu vám pri tom najčastejšie indície, ktoré vám prinášame v nasledujúcom článku, ktoré môžu naznačovať, že ste sa stali terčom hackera a poradíme vám, ako sa postarať o svoju bezpečnosť.
Týchto sedem signálov vám napovie, že sa vám do zariadenia nabúral hacker
Zdroj: Kaspersky

Je mylné sa domnievať, že kyberzločinci sa zameriavajú iba na firmy a majetných ľudí. V poslednom čase toľko medializované útoky na nemocnice, štátne úrady, prípadne kritickú infraštruktúru to síce môžu nasvedčovať, ale terčom útoku sa môže stať čokoľvek, čo je pripojené na internet, píše portál iDnes.cz.

Poďme sa teda pozrieť, ako zistiť či aj vaše zariadenie nebolo náhodou hacknuté:

1. Útočníci sa ozvú

Najčastejším spôsobom, kedy sa napadnutý dozvie o vydarenom útoku je, že sa hackeri ozvú sami. Ich biznis model sa zakladá na jednoduchom princípe - napadnú zariadenie, napríklad počítač, odcudzia alebo zašifrujú dáta a požadujú "výkupné" za to, že všetko uvedú do poriadku a dáta nezneužijú.

Aktuálne najčastejší vydieračský spôsob vedie práve cez tento ransomware. Ide o metódu, pri ktorej útočník zašifruje súbory v počítači alebo na dátových úložiskách pripojených v domácej či firemnej sieti.

Následne vám oznámia sumu a spôsob zaplatenia výkupného za obnovenie prístupu k vašim vlastným dátam, pričom najčastejšie chcú výkupné prostredníctvom kryptomeny. Toto výkupné nie je dobré platiť, hoci kvalifikované odhady naznačujú, že 50 percent obetí zaplatí.

Lenže zaplatenie výkupného umožní počítačovým zločincom vyhrať. Dostanú to, čo chcú. A tak sú motivovaní, aby to nabudúce urobili znovu. Nezaplatiť samozrejme znamená, že musíte počítače vyčistiť a obnoviť dáta zo zálohy.

Nie vždy sa to však podarí na prvýkrát. Sofistikovaní útočníci sa môžu v systémoch zdržiavať týždne, než opäť spustia šifrovanie. Ak pre vás nie je obnova systémov možná, alebo nemáte zálohu, môžete použiť dešifrovací kľúč online. Na to slúžia projekty ako je No More Ransom, iniciatíva podporovaná Europolom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.