Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2017, 11:53

Z Bratislavy do Brna a Prahy za pár minút. Česi si preverujú možnosti Hyperloopu

Cesta z Prahy do Brna by mala trvať menej ako 20 minút. Jazdiť by sa dokonca mohlo zadarmo.

V Brne majú začať v spolupráci so spoločnosťou Hyperloop Transportation Technology vypracovávať štúdiu uskutočniteľnosti, píše na svojom webe iDNES.cz. Tá má ukázať, koľko by projekt stál a čo by z právneho alebo technického ohľadu obnášalo prepojiť Prahu, Brno a Bratislavu dopravným systémom Hyperloop. Teda futuristickou „rúrkou s kapsulami,“ ktorá zatiaľ nikde vo svete nebola vyskúšaná.

Štúdia uskutočniteľnosti by mohla v lepšom prípade vzniknúť už tento rok. Hyperloop Transportation Technology a Brno sa budú v najbližšej dobe rozhodovať, komu ju zadajú na vypracovanie. „Dnešok chápem ako počiatok budovania Hyperloopu v strednej Európe,“ hovorí šéfom Hyperloop Transportation Technology Dirk Ahlborn.

Spracovanie štúdie uskutočniteľnosti predpokladá memorandum o porozumení, ktoré Ahlborn v stredu podpísal s primátorom Brna Petrom Vokřálom (ANO). Systém Hyperloop počíta s vybudovaním potrubia, v ktorom sa v podtlakovom prostredí pohybujú takmer rýchlosťou zvuku kapsule veľkosťou pripomínajúce väčšie vlakové kupé.

Prelomové cestovanie

Práve rýchlosť je v celom koncepte prelomová. Ak by sa skutočne cestovalo rýchlosťou okolo tisícky kilometrov za hodinu, trasa medzi Prahou a Brnom by trvala teoreticky do dvadsiatich minút. Čo by malo veľké dopady na dochádzanie za prácou aj realitný trh.

Vzhľadom na to, že technológia zatiaľ nikde nefunguje, sú politici opatrní. Aj preto, že príp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.