Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.12.2016, 14:57

Nokia chystá veľký návrat. S telefónmi chce konkurovať iPhonom

Nokia chystá veľký návrat. S telefónmi chce konkurovať iPhonom
Zdroj: Reuters

Inteligentné telefóny so značkou Nokia sa znova objavia na trhu v budúcom roku. Fínska spoločnosť Nokia dnes oznámila, že jej dohoda s firmou HMD Gobal Oy bola dokončená a HMD môže spustiť výrobu telefónov.

Nový majiteľ plánuje prísť s prístrojom pod značkou Nokia s operačným systémom Android v prvej polovici budúceho roka.

HMD bola oficiálne založená pred šiestimi mesiacmi s cieľom oživiť značku telefónov Nokia. Vlastníkom HMD je súkromný investičný fond Smart Connect, ktorý riadi bývalý vedúci pracovník Nokie Jean-François Baril.

Prístroje pre firmu bude vyrábať divízia firmy Foxconn, najväčšieho svetového zmluvného výrobcu elektroniky. HMD vlastní licenciu na značku Nokia pre telefóny a tablety na desať rokov.

"Chceme byť jedným z kľúčových konkurenčných hráčov na trhu s inteligentnými telefónmi," povedal agentúre Reuters generálny riaditeľ firmy Arto Nummela.

Najväčšími výrobcami inteligentných telefónov sú teraz spoločnosti Samsung a Apple, ktoré kontrolujú zhruba tretinu trhu. Darí sa aj čínskym značkám, ako Huawei.

Nokia bývala najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete s podielom až 40 percent, ale premeškala nástup inteligentných telefónov, kde ju zatienili firmy Apple a Samsung.

Výrobu mobilných telefónov potom Nokia v roku 2014 predala Microsoftu. Ponechala si však patenty a licenciu na značku. V rámci dohody HMD s Nokiou o získanie licencie na značku potom Microsoft predal svoj základný majetok výroby telefónov dcérskej spoločnosti Foxconnu.

Ticketportal.sk