Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.11.2016, 00:00

Na vrchu Kamzík týči sa stožiar. Takto vyzeralo prvé vysielanie slovenskej televízie

Bratislavské štúdio Československej televízie - ČST začalo vysielať 3. novembra 1956.

Na vrchu Kamzík týči sa stožiar. Takto vyzeralo prvé vysielanie slovenskej televízie
Zdroj: archív RTVS

Prvým programom bolo vystúpenie SĽUK-u, ktorý diváci sledovali na asi 500 obrazovkách. 

Spočiatku sa vysielalo dvakrát týždenne – v stredu a v sobotu od 17:00. Po roku pokusného vysielania sa s výnimkou pondelka vysielalo každý deň. Začínal sa detským vysielaním, pokračoval športom, aktualitami, o 19:00 polhodinovým spravodajským týždenníkom a po ňom hlavným večernými inscenáciami, ktoré dali základ populárnym bratislavským pondelkom.

Televízia sprístupňovala diela spočiatku prenosmi z divadiel.

Fatamorgána slobody
 Doba priniesla so sebou aj ideologické problémy, keď sa od televíznych tvorcov vyžadovalo uprednostňovanie politických obsahov o úspechoch socializmu a o ideálnom socialistickom občanovi.

Okolo roku 1968 nastalo určité kultúrne i umelecké uvoľnenie, ktoré umožnilo nakrúcať adaptácie diel západných autorov. Krátko nato však nastúpila cenzúra.

V revolučnom duchu
V už pred Novembrom ´89 pripravila niekoľko relácií, naznačujúcich postupujúce spoločenské zmeny. Napríklad reportáže zo Svetového festivalu mládeže v rakúskom Semmeringu v júli 1989, kde sa štáb stretol so slovenskými emigrantmi.

Počas Novembra 1989 prinášala ČST priame prenosy z Václavského námestia v Prahe a rôzne diskusné bloky s rodiacim sa hnutím za demokraciu. Na obrazovky sa dostávali necenzurované zábery a komentáre. V roku 1990 sa rozdelila na české a slovenské kanály.

Informácie pochádzajú z webu Rádia a televízie Slovenska - RTVS.

Ticketportal.sk