Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2016, 10:29

Najväčší torpédoborec všetkých čias bol uvedený do služby. Pozrite si jeho revolučný dizajn

Torpédoborec púta pozornosť najmä dizajnom "obráteného trupu".

Najväčší torpédoborec všetkých čias bol uvedený do služby. Pozrite si jeho revolučný dizajn
Zdroj: US Navy

Technologicky najvyspelejšia americká loď bola uvedená do služby. US Navy má od soboty 15. októbra k dispozícii raketový torpédoborec USS Zumwalt. Zároveň je Zumwalt aj najväčším torpédoborcom všetkých čias a okrem toho aj najdrahším.

​Dĺžka USS Zumwalt je 180 metrov a výtlak má 15-tisíc ton. Pozornosť púta najmä dizajn "obráteného trupu" - tumblehome. Prakticky to znamená, že horná paluba má menšiu šírku a dĺžku ako trup lode na čiare ponoru. Slávnostné vyplávanie čaká Zumwalt 7. decembra tohto roka.

Američanov Zumwalt stál 4,4 miliardy dolárov, čo je v prepočte viac ako štyri miliardy eur.

Výhodou trupu tumblehome je väčší úložný priestor vo vnútri lode, v prípade USS Zumwalt dodržanie zásad stealth, ktorá radarom znemožňuje zamerať loď. Zástancovia oceňujú aj väčšiu voľnosť pohybu lode na mori a celkovo lepšie nautické vlastnosti.

Kritici upozorňujú na nízku stabilitu lode pri určitých situáciách (rozbúrené more) a pri poškodení lode, napríklad pri prerazení trupu v boji.

Konštruktéri USS Zumwalt tvrdia, že s najmodernejšími systémami riadenia stability lode sú schopní vysporiadať sa so všetkými podmienkami na rozbúrenom oceáne a pritom využiť výhody konštrukcie tumblehome.

USS Zumwalt vyniká predovšetkým nebývalou úrovňou automatizácie, ktorá dovoľuje znížiť posádku iba na 130 námorníkov, čo je dvakrát menej ako napríklad u súčasných amerických torpédoborcov triedy Arleigh Burke. Automatizovaná je tiež nakládka a uloženie proviantu, munície a ďalších zásob z prístavu na loď.

Ďalším kľúčovým rysom sú veľmi výkonné systémy výroby elektrickej energie. V budúcnosti sa tak počíta s inštaláciou elektromagnetických alebo laserových zbraní.