Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2016, 00:00

Takto fotí nevidomý fotograf. Orientuje sa podľa krokov a tepu srdca

Takto fotí nevidomý fotograf. Orientuje sa podľa krokov a tepu srdca
Zdroj: Firstpost.com

Nielen športovci na paraolympiáde dávajú zdravým ľuďom možnosť spoznať ich pohľad na svet. Brazílsky fotograf Joao Maia má síce zrakové postihnutie, jeho snímky ale už stihli obletieť svet a jeho príbeh symbolizuje ducha paraolympiády. Je to prvý nevidiaci fotograf paraolympijských hier, píšu Lidovky.cz.

Maia sprevádza aj dvojica asistentov, ktorí mu pomáhajú v orientácii po štadiónoch. "Keď sú blízko, započúvam sa do tlkotu srdca atlétov a zvuku ich krokov. Vtedy som pripravený fotiť. Ale väčšie vzdialenosti a príliš veľa zvukov sú pre mňa zložité, " priznal fotograf servera Firstpost.

Štyridsaťjedenročný Joao Maia pred trinástimi rokmi oslepol po zápale uveálneho traktu. Bola to pre neho veľká rana, pretože od detstva miloval fotografovanie a bál sa, že sa bude musieť vzdať svojho koníčka. Dnes je síce schopný iba rozoznávať prostredia na vzdialenosť jedného metra, našiel ale spôsob, ako svoje postihnutie prekonať. "Môj život je veľká olejomaľba," hovorí.

Ďalej robí to, čo ho baví. Maia v súčasnosti pracuje ako fotograf na paraolympiáde v Rio de Janeire a jeho fotografie sú, čo do výpovednej hodnoty, porovnateľné s tými od zdravých profesionálov. Pri práci sa pýta ľudí, ktorí sú blízko, aby mu popísali atmosféru miesta, ako vyzerá atlét a akú farbu má jeho dres. "To, na čom mi záleží, je kontrast farieb. Farby a zvuky mi udávajú smer," hovorí Maio.


Joao Maia nechce len zaznamenávať momenty ako ostatní fotografi. Podľa vlastných slov chce ukázať, ako človek so zrakovým postihnutím vidí svet. Podobne ako športovci na paraolympiáde, aj on reprezentuje ľudí s postihnutím. "Nepotrebujete oči, aby ste fotili. Oči nosím vo svojom srdci," dodáva.