Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2016, 09:00

Kancelársku budovu vytlačili v 3D tlačiarni za 17 dní. A postavili za dva dni

Kancelársku budovu vytlačili v 3D tlačiarni za 17 dní. A postavili za dva dni
Zdroj: Reuters

V Dubaji stojí prvá funkčná kancelárska budova na svete postavená pomocou 3D tlačiarne. Vytlačenie budovy trvalo 17 dní a následná inštalácia potom dva dni. Náklady na stavbu vyšli asi 140-tisíc dolárov, teda 125-tisíc eur, píše portál iDnes.cz.

Pri trojrozmernej tlači sa využívajú tlačiarne, ktoré dokážu vytlačiť trojrozmerné objekty z digitálneho návrhu. Tento spôsob sa začína uplatňovať aj v spracovateľskom priemysle po celom svete, ale v stavebníctve sa doteraz využíval len málo. Na stavbu budovy bola použitá špeciálna zmes cementu. Testy spoľahlivosti sa vykonávali v Británii aj v Číne, uviedla vláda Dubaja.

Budovu vytlačili za pomoci tlačiarne do výšky 6,1 metra, v dĺžke 36,6 metra a šírke 12,2 metra. Jednoposchodová budova oblúkovitého tvaru má podlahovú plochu 250 metrov štvorcových. Je plne funkčná a dočasne bude slúžiť ako centrála spoločnosti Dubai Future Foundation, ktorá za projektom stojí. Nachádza sa v centre mesta, blízko medzinárodného finančného centra. Podľa štúdií by nová technika mohla skrátiť dobu výstavby o 50 a 70 percent a náklady na prácu o 50 až 80 percent. Dubaj plánuje, že by do roku 2030 mohlo byť až 25 percent budov v Emirátoch postavených práve pomocou 3D tlačiarne.

Ticketportal.sk