Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2016, 16:56

Viac zbraní a dlhší dolet. Švédi odhalili novú stíhačku, o ktorú má záujem aj Slovensko

Vo švédskom Linköpingu predstavili stíhacie lietadlo novej generácie Gripen E.

Viac zbraní a dlhší dolet. Švédi odhalili novú stíhačku, o ktorú má záujem aj Slovensko
Zdroj: TASR/AP

Oproti predchádzajúcim verziám Gripenov má nová stíhačka vylepšený systém avioniky, teda elektrických a elektronických prístrojov, môže niesť viac zbraní a doletieť ďalej vďaka silnejšiemu motoru a možnosti niesť väčší objem paliva, oznámil výrobca, švédska spoločnosť Saab.

Gripeny v súčasnosti využíva päť krajín: okrem Českej republiky, ktorá má prenajatých 14 lietadiel, je to tiež Švédsko, Juhoafrická republika, Maďarsko a Thajsko. Gripeny si objednala aj Brazília a predbežne si ich vybralo Slovensko. Gripen budúcej generácie začne Saab dodávať Švédsku a Brazílii v roku 2019.

Predstavenia nového Gripenu sa zúčastnili okrem iného švédsky minister obrany a velitelia švédskeho a brazílskeho letectva. "Štáty potrebujú modernú protivzdušnú obranu pre uchovanie svojej národnej suverenity. Náklady na ňu však v porovnaní s ostatnými výdavkami v spoločnosti musia byť primerané. Preto Saab vyvinul pre Gripen E také konštrukčné a výrobné metódy, aby došlo k súčasnému nárastu schopností a poklesu nákladov," uviedol generálny riaditeľ Saabu Håkan Buskhe.

Ticketportal.sk