Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2016, 19:50

Samsung predbehne všetkých. Revolučný telefón ukáže už čoskoro

Samsung predbehne všetkých. Revolučný telefón ukáže už čoskoro
Zdroj: YouTube.com

Podľa niekoľkých zdrojov Samsung pripravuje pre budúci rok päť topmodelov. Štyri sú jasné a vcelku očakávané. No ten piaty bude stáť za to. Nový rad Galaxy X totiž prinesie prvý skladací smartphone s 4K displejom. Bola by to najväčšia mobilná revolúcia od príchodu iPhonov na trh.

Samsung na skladacom displeji pracuje už dlho a má v tomto smere niekoľko patentov. Niektoré sú v praxi zatiaľ asi ťažko použiteľné, no variant s preloženým displejom by sa podľa všetkého do produkčnej fázy mal dostať. Nie však ešte tento rok, ako sa predtým špekulovalo. Nový Galaxy X sa má začať predávať až budúci rok.

Štyri topmodely pre budúci rok budú zahŕňať tradičnú dvojicu Galaxy S8 a S8 edge, ako je tomu už dva roky, čo má Samsung pri vrcholných modeloch verziu obyčajnú a so zahnutým displejom. Potom je tu samozrejme miesto pre veľký Galaxy Note, ktorý bude mať budúci rok typové označenie Note 7. Tu musíme dodať, že tohtoročný model Note 6 ešte nebol predstavený, stane sa tak pravdepodobne v auguste s európskou premiérou na začiatku septembra na veľtrhu IFA v Berlíne.

Možno už tento rok, ale s určitosťou budúci rok bude mať verzia Note dvoch zástupcov, základnú a variantu so zahnutým displejom. Vlastne rovnako postupoval Samsung už vlani, kedy predstavil Note 5 a k tomu veľký Galaxy S7 Plus. Pravdepodobnejšie je však zaradenie oboch modelov v rade Note a asi aj s rovnakou funkcionalitou, teda s podporou dotykového pera.

Na smartphone sa skladacím displejom a kódovým označením Project Valley pracuje Samsung už niekoľko rokov. Technológia medzitým postúpila a podľa zákulisných informácií už Samsung taký displej dokáže vyrábať v masovom meradle. Ako by mal byť veľký, nie je známe, ale je pravdepodobné, že zložený na polovicu bude mať uhlopriečku viac ako päť palcov, takže po rozložení z neho vznikne naozaj veľký prístroj, na ktorom sa bude celkom pohodlne pracovať.

Podľa webu Sammobile bude mať displej rozlíšenie 4K, čo zatiaľ žiadny samsung nemá. Naopak, u všetkých vyššie uvedených prístrojov tradičných modelov zostane Samsung pravdepodobne pri rozlíšení QHD. Použitá bude aj iná technológia displeja, konkrétne PenTile subpixel.

Je však veľmi pravdepodobné, že skladací Samsung bude extrémne drahý model. Môžeme smelo hádať, že cena výrazne nad tisíc eur je nanajvýš nepravdepodobná. Prvý Samsung X tak bude skôr demonštrovať technologické možnosti a náskok firmy.

Na druhej strane, keď bude výroba v budúcnosti lacnejšia, je možné, že skladacie displeje sa stanú bežnou výbavou drahších smartphonov. Ale to sú zatiaľ špekulácie, rovnako tak to môže byť prepadák. V každom prípade však Samsung so skladacím displejom utečie konkurentom o poriadny kus. Podľa dostupných informácií na podobnom koncepte pracuje aj LG, ale asi nikto iný.

Ticketportal.sk