16.05.2016, 15:54

Rusi otestujú Satanovho syna, najnovšiu raketu posledného súdu

V prípade útoku na Spojené štáty môže jediná raketa Sarmat zničiť pás miest na východnom pobreží USA.

atómová bomba výbuch
Zdroj: Reuters

Nová medzikontinentálna balistická raketa (ICBM, InterContinental Ballistic Missile) RS-28 Sarmat nahradí v raketovom vojsku strategického určenia Ruskej federácie súčasné obrie ICBM na kvapalné palivo R-36 Vojvoda (v kóde NATO SS-18 Satan). Podobne ako R-36 i RS-28 budú patriť medzi najväčšie ICBM rakety vôbec.

Pôvodná raketa R-36 Vojvoda meria na výšku 32,2 m (priemer 3,1 m) a má štartovaciu hmotnosť takmer 210 ton. Na odhadovanú vzdialenosť 16 000 km dokáže doručiť (verzia R36M2) až desať samostatne navádzaných jadrových hlavíc o sile až 750 kt. R-36 vstúpila do služby v roku 1988.

Zbraň prvého úderu

V súčasnej dobe ruská armáda prevádzkuje 46 týchto mohutných rakiet ukrytých v podzemných šachtách. Podľa amerických analytikov je R-36 Vojvoda vďaka svojej veľkej nosnosti (počtu jadrových hlavíc aj veľkému počtu klamných cieľov - až 40) zbraňou prvého úderu. Vďaka svojej mohutnosti dokáže niesť teoreticky aj viac ako desať jadrových hlavíc.

Už čoskoro majú rakety Vojvoda nahrádzať nové strely RS-28 Sarmat. "Vývoj ťažkého šachtového raketového systému Sarmat je skoro na konci," povedal ruskej agentúre TASS generáplukovník Sergej Karakajev, veliteľ ruských raketových vojsk. "Zastúpia strely Vojvoda v raketovej divízii Užur z Domboravskej oblasti."

Skúška už tento rok

Pôvodne sa predpokladalo vyradenie R-36 bez náhrady s tým, že postačia "ľahké" rakety série Topol-M/Jars. Niekedy okolo roku 2010 však prevládol názor, že raketové vojská skutočne potrebujú aj novú raketu so štartovacou hmotnosťou asi 100 ton.

Prvý prototyp RS-28 Sarmat bol dokončený v roku 2015 a na konci tohto roka prebehne prvá ostrá skúška. Výroba rakiet RS-28 je naplánovaná na roky 2018 až 2021.

Technických informácií o rakete Sarmat nie je veľa. Podľa denníka National Interest však Sarmat vychádza konštrukčne zo staršej rakety Vojvoda. Používa napríklad štvoricu upravených motorov RD-274 na kvapalné palivo z rakety Vojvoda. Motory spaľujú zmes asymetrického dimetylhydrazidu (UDMH) a okysličovadla tetraoxidu dusíka (N2O4).

15 jadrových hlavíc

Odhadovaný dolet stotonovej rakety RS-28 je 11 000 km, pri nosnosti 10 ton. Obsah "užitočného nákladu" nie je známy, ale podľa nosnosti RS-28 môže na ciele dopraviť až 15 samostatne navádzaných jadrových hlavíc. V prípade útoku na Spojené štáty môže jediná RS-28 zničiť celý pás miest na východnom pobreží USA.

Ako všetky iné ruské ICBM rakety je aj Sarmat vyvíjaný s cieľom preraziť protiraketovú obranu protivníka. Jadrové hlavice RS-28 by mali byť schopné určitých obranných manévrov a súčasťou nákladu bude iste mnoho klamných cieľov.

Ruské médiá sa samozrejme poponáhľali s tvrdením, že Sarmat prekoná akúkoľvek protiraketovú obranu. Avšak ide o základné nepochopenie (alebo zahmlenie) princípu vývoja a zavádzania nových zbraní do výzbroje.

Protiraketová obrana nemá vytvoriť nepreniknuteľný dáždnik, ale donútiť protivníka ekonomicky krvácať - utrácať miliardy dolárov (a vyčleniť veľkú časť zbrojného priemyslu a vedeckých kapacít) na vývoj adekvátnych protiopatrení.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.