Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2016, 11:22

Slovenskí vedci navrhli inteligentnú zásuvku, ktorá pomôže šetriť energiu

Slovenskí vedci navrhli inteligentnú zásuvku, ktorá pomôže šetriť energiu
Zdroj: STU

Vypnúť spotrebič na diaľku cez mobilný telefón, alebo sledovať spotrebu elektriny v domácnosti. Aj to umožňuje inteligentná zásuvka Smart Plug, ktorú navrhli vedci zo Slovenskej technickej univerzity (STU). Výskumný tím získal za výsledky projektu cenu "ENIAC JU Innovation Award 2015".

Inteligentnú zásuvku navrhol tím profesorky Viery Stopjakovej z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. "Našou úlohou bolo miniaturizovať inteligentnú zásuvku na rozmery, ktoré by umožnili inštalovať ju do rozvodnej krabice štandardnej zásuvky. Navrhnutý systém sa vyznačuje aj nízkou spotrebou elektrickej energie," uviedla Stopjaková. Smart Plug slúži ako klasická zásuvka, do ktorej možno pripojiť domáce spotrebiče. Zásuvka potom dokáže zbierať údaje o ich spotrebe. Súčasťou zariadenia je komunikačný blok, rovnako miniaturizovaný, ktorý umožňuje obojsmernú komunikáciu s počítačom či mobilom.

Smart Plug projekt bol súčasťou veľkého výskumného projektu Európskej únie v rámci grantovej schémy ENIAC JU s názvom Energia pre smart siete (2013-15). Cieľom vedcov z STU bolo navrhnúť čo najlacnejšie a čo najmenšie zariadenie, ktoré bude možné namontovať do bežnej zásuvky. Prieskum trhu im potvrdil, že podobné miniatúrne zariadenie dosiaľ na európskom trhu chýba.

Projekt ENIAC JU "Energy to Smart Grid" riešilo konzorcium univerzít, výskumných centier a podnikov z deviatich krajín Európy. Ich úlohou bolo rozvinúť koncept inteligentných rozvodných sietí do takej úrovne, ktorá bude v nasledujúcich dekádach potrebná nielen z hľadiska požiadaviek priemyslu, ale aj spoločnosti.

Ticketportal.sk