Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2016, 17:19

Sme svedkami výnimočného okamihu. IT giganti sa zomkli okolo Applu

Obyčajne rivali a súperi na život a na smrť sa vo veľmi výnimočných situáciách zomknú a začnú spolupracovať. Spor Apple vs. štát práve ukazuje túto výnimku.

Veľké spoločnosti IT sveta ako Facebook, Google, Microsoft alebo Amazon sa kolektívne s ďalšími pätnástimi spoločnosťami postavili za Apple a za právo na súkromie jednotlivých užívateľov. Medzi ďalšie spoločnosti, ktoré sa pripojili k tým veľkým, patrí napríklad Cisco, Dropbox, Yahoo, Airbnb, Twitter, LinkedIn, Reddit, eBay a ďalší, ktorých služby využívajú miliardy ľudí po celom svete.

K veci sa dnes vyjadril aj vysoký komisár OSN pre ľudské práva, podľa ktorého by prípad mohol uľahčiť prácu hackerom či autoritárskym vodcom a mohol by zasiahnuť práva miliónov ľudí. Spor s FBI môže vytvoriť v USA precedens ako pre Apple, tak pre ďalšie firmy v IT svete, že nemajú možnosť chrániť dáta svojich zákazníkov.

Paradoxom je, že kladný rozsudok súdu by znamenal, že americký súd nariaďuje spracovať určitú časť kódu ľuďom, ktorí sú v pracovnom pomere so súkromnou spoločnosťou, ktorá nemá na americkú vládu prakticky žiadne väzby.

Úrady sa snažia dostať sa do prístroja iPhone 5C, ktorý vlastnil Syed Farook, jeden z dvojice radikálov, ktorí v San Bernardine postrieľali 14 ľudí. Apple by mal na príkaz súdu v telefóne vypnúť funkciu automatického mazania. Tá sa aktivuje po desiatich neúspešných pokusoch o zadanie prístupového hesla. Firma by tiež mala vyšetrovateľom pomôcť nájsť spôsob, ako rýchlo skúšať rôzne možnosti prístupových kódov namiesto toho, aby sa každý z nich zadával ručne. Mali by tak urobiť, pretože Farook používal štvormiestne heslo, čo znamená, že existuje 10.000 kombinácií.

Americká vláda sa v spore s Applom opiera o zákon z roku 1789, takzvaný All Writs Act, ktorý dáva súdom moc vydávať všetky potrebné nariadenia na pomoc jurisdikciu. Apple tvrdí, že na základe tohto zákona nie je možné prinútiť firmy, aby vytvorili novú technológiu. Záležitosťou by sa podľa neho mal zaoberať americký Kongres, nie súdy.

Článok bol zverejnený na webe patria.cz

Ticketportal.sk