Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2015, 11:08

Nový iPhone má zmeniť svet mobilných telefónov. Zníčí SIM karty

Vyšší výkon ale krok, ktorý potrápi operátorov. Očakáva sa, že Apple nasadí vlastnú SIM kartu.

Kým špičkové telefóny s Androidom majú bežne veľmi silnú hardvérovú výbavu ako napríklad 3 GB či dokonca až 4GB RAM v Asuse ZenFone 2, iPhone si doteraz vystačil s gigabytovou operačnou pamäťou.

Prílišné obsadenie operačnej pamäte, ktoré by sa prejavilo spomalením systému, pritom používateľov netrápi a celkovo iPhone 6/6 Plus patrí k najvýkonnejším telefónom na trhu.

Podľa zdrojov blízkych ústredia Applu však budúci iPhone, ktorý zrejme opäť bude existovať v dvoch veľkostiach, už dostane 2 GB operačnej pamäte. Navýšenie tak príde vlastne po troch rokoch, gigabyte RAM sa prvýkrát objavil u iPhonu 5 na jeseň 2012.

Chystaný model označuje ako iPhone 6s. Modely s prídomkom "s" po predchádzajúcej generácii iPhonu vždy preberajú dizajn a zmeny sa odohrávajú vo vnútri. Nemožno očakávať, že by Apple túto zažitú taktiku menil. iPhone 6s teda bude takmer určite kopírovať dizajnové linky definovanej súčasnou generáciou, ktorá sa od vzhľadu iPhonu 5 / 5s líši naozaj výrazne.

Dvojnásobok pamäte otvorí systému nové možnosti. V tejto súvislosti sa spomína najmä hlasová asistentka Siri alebo možnosť mať otvorených viac okien vo webovom prehliadači bez nutnosti ich po opätovnom otvorení znova načítať. Doplňme, že prvým mobilným zariadením Applu s 2 GB RAM je iPad Air 2. 

Ten tiež ako prvý ponúkol vstavanú Apple SIM, ktorá dovoľuje zmenu operátora v reálnom čase cez jednoduché užívateľské rozhranie priamo v systéme. Apple SIM je však doteraz k tabletu dodávaná len na americkom trhu a vo Veľkej Británii.

Práve táto snaha Applu dať používateľom možnosť v podstate ľubovoľne využívať služby v danom regióne dostupných operátorov, teda medzi nimi preskakovať, operátorov desí. Nepáči sa im snaha Applu o implementáciu takejto technológie, ktorá by povolila meniť zmluvou pevne daný vzťah medzi poskytovateľom a koncovým zákazníkom.

Pozícia Applu je však z roka na rok silnejšia a enormný záujem o aktuálne generáciu iPhonov jeho postavenie ešte posilní.

Ak Apple zachová aj časový harmonogram, kedy je medzi jednotlivými generáciami iPhonu vždy odstup jedného roka, potom by odhalenie modelu 6s malo prebehnúť počas septembra.

iDnes.cz

Radek Mikudík

Snímky: Pavol Funtál / HN, Reuters

Ticketportal.sk