Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2014, 00:00

Satelit ukáže, ako sa mení Zem. V reálnom čase

Nová generácia malých vesmírnych strojov zmapuje našu planétu.

Keď pred desiatkami rokov kozmonauti Apola 17 prvýkrát urobili fotografiu Zemegule z vesmíru, vyrazilo to väčšine pozemšťanov dych. No naša Zem už zďaleka nevyzerá tak, ako vtedy. Mení sa každý mesiac, každý deň. Zaznamenávať tieto zmeny pomáhajú satelity. Ich problémom však je, že sú príliš pomalé, príliš veľké a príliš drahé.

Zmeniť sa to rozhodol Will Marshall a jeho kolegovia z Planet Labs, ktorí vytvorili novú generáciu satelitov nazvaných Dove (holubica) . Merajú len niekoľko centimetrov, vážia si štyri kilá a, najmä, sú schopné zachytávať snímky z povrchu Zeme vo väčšom rozlíšení a oveľa rýchlejšie ako štandardné satelity. A to každý deň. 

Pozrite si inšpiratívne video nakrútené v rámci projektu TED a dozviete sa viac priamo od ich tvorcu.

ČO JE TO TED

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com. Písmeno x (TEDx) znamená nezávisle organizované podujatie.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.


Pozrite si aj vtipné video o tom, ako sa školské kuchárky stali komiksovými superhrdinkami.

Ticketportal.sk