Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2015, 00:00

Drahomír Piok: Microsoft bude novým Applom

Komentár HN k novým okuliarom HoloLens od spoločnosti Microsoft.

Nasadíte si na oči novú realitu, vychutnáte hry v novej dimenzii a spoznáte nové možnosti techniky. Ak vás už Apple nudí, možno sa novým inovátorom čochvíľa stane Microsoft. 

Prekvapil totiž ukážkou svojich HoloLens, teda špeciálnych „holografických“ okuliarov. O ich existencii nikto nevedel a Microsoft si tak prakticky pripravil pre verejnosť obrovské prekvapenie. 

Projekt okuliarov držala spoločnosť v tajnosti počas celého vývoja, ktorý trval päť rokov. A podľa novinárov, ktorí si ich mohli naživo vyskúšať, je zážitok porovnateľný s ohromením, ktorý zažijete s okuliarmi Oculus Rift. Skrátka to znamená, že Microsoft vôbec nešliapol vedľa. 

Či sa vám to zdá smutné alebo nie, to, že na hlave budeme občas nosiť podobné „príšernosti“, je isté. Otázka je len kedy. Aby som však uviedol informácie na pravú mieru, v skutočnosti okuliare žiadne hologramy v priestore nevytvárajú, len veľmi pokročilo pracujú s rozšírenou realitou. A to prakticky stačí nato, aby ste „nechápali“.

Napríklad niekto, kto vás naviguje, môže presne kresliť do vášho zorného poľa, čo máte zobrať a urobiť (reálne šípky pri predmetoch) alebo si s okuliarmi rozšírite svoj pracovný priestor o virtuálne obrazovky. A to je len zlomok toho, čo dokážu.

Ide jednoznačne o technológiu, ktorá môže v budúcich rokoch zmeniť spôsob, akým žijeme. Všetko však záleží aj od Microsoftu. Videá s prezentovaním HoloLens vyzerajú až neuveriteľne dobre a latku si tak nastavil pomerne vysoko. Má to ale jednu obrovskú chybu. 

Microsoft neoznámil, kedy sa chystá takéto zariadenie uviesť na trh. Prakticky ich tak môže o pol roka priniesť na vianočný trh a založiť novú kapitolu technológií, pričom sa stane opäť revolučnou firmou, ktorá určuje trendy.

No druhá možnosť je však tá, že skončia ako mŕtvy projekt v šuflíku. Podobne ako Google Glass.  

Súvisiace články

Ticketportal.sk