Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2014, 00:45

Zatiaľ najlepší koncept smart hodiniek. Aj pre odporcov techniky

Vyzerajú totožne ako klasické luxusné ručičkové hodinky, no poslúžia aj ako počítač.

Súčasné smart hodinky sa takmer vo všetkých prípadoch úplne odlišujú od obyčajných a elegantných ručičkových hodiniek. Maďarský dizajnér, Gáber Balogh, sa však na ich konštrukciu pozrel z úplne iného pohľadu. „Inteligenciu“ moderných hodiniek vožil do klasického tela a výsledok vyzerá ako vynikajúci prienik technológií. 

„Nenosil by som štandardné smart hodinky. Prečo? Na množstve klasických hodiniek oceňujem práve eleganciu a ich dokonalú výrobu,“ píše dizajnér na svojom blogu. Koncept si berie príklad zo skutočnej švédskej značky hodiniek a prenáša ich funkčnosť do 21. storočia. 

Dizajnér tak naviac navrhol celé používateľské menu s čistým dizajnom, ktoré nerobia zo smart hodiniek „vec“ zo sci-fi filmu. Na snímkach ukazuje rôzne zobrazovanie času, poznámky, navigáciu, meranie tepovej frekvencie či stopky. 

Môže inšpirovať veľké firmy

Skrátka, moderná technológia je diskrétna a ukrytá v tele štandardných hodiniek. Jediný klasický koncept hodiniek, ktorý sa pretavil na realitu a môže maďarskému dizajnérovi konkurovať, je Peeble. Konkrétne ich druhá verzia, a to v kovovom prevedení. Vyzerá ako štandardné hodinky, no môžete cez ne čítať maily alebo odmietať hovory. 

Maďarský dizajnér svoj projekt prezentuje len ako technologický návrh, ktorý sa však nikdy nedočká reálneho spracovania. Je to ale zaujímavá výzva pre výrobcov, aby si všimli ako zaujať potenciálnych zákazníkov, ktorí sa neplánujú práve kvôli vzhľadu a elegancii vzdať klasických hodiniek. 

Z veľkých IT firiem sa čaká na predstavenie smart hodiniek najmä od spoločnosti Apple, Google či LG. Najzaujímavejšími produktmi na súčasnej scéne smart hodiniek je Galaxy Fit od Samsungu, ktorý bude stáť 200 eur alebo spomínané hodinky Peeble 2. Segmet nositeľných technológií (wearable technology) bude v najbližších rokoch prudko rásť, a tak hodinky či iné predmety budú pre technologické spoločnosti rovnako atraktívne, ako sú teraz smartfóny. 

Zdroj:behance.net, theverge.com

Snímky: behance.net