Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.09.2015, 14:28

Huawei predbehol iPhone. Displejom, ktorý vám odváži aj pomaranč

Nová obrazovka vie presne odmerať, akou silou na ňu tlačíte. A tak merať hmotnosť.

Pompézna tlačová konferencia spojená s módnou prehliadkou.Tak vyzeralo včera predstavenie najlepšieho telefónu, ktorý Huawei ponúkne aj na našom trhu. Novinka s názvom Mate S však bude nielen jedinečná, ale aj veľmi drahá. Zabudnite na lacný smartfón z Číny. V základe dostanete Mate S za 650 eur, no ten vám však ovocie vážiť nebude. 

Technológiu s názvom Force Touch dostane len top verzia. No a tá nedostala ani cenu a ani oznámenie, kedy sa na trhu objaví. Huawei de facto predbehol Apple, keď predstavil takýto displej v telefóne, no na trhu sa takmer s istotou objaví po prvýkrát až v novom iPhone 6s. 

Nič to však nemení na fakte, že Huawei skúša a snaží sa inovovať. Najväčší potlesk v hale si nezaslúžil ani špeciálny fotoaparát a ani selfie kamera s LED bleskom do tmy, ale práve obrázok pomaranča, ktorý môže odvážiť nový Mate S. A to všetko len vďaka špeciálnej technológii. Zabudnite na akúkoľvek mechaniku. 

Po skončení tlačovej konferencie sme si túto možnosť, samozrejme, ako prvú chceli overiť, a funguje. Síce len od 100 do 400 gramov, no telefón je schopný odvážiť napríklad fľašu minerálky, ktorá bola poruke. Technológia dokáže viac než merať hmotnosť plastových fliaš s vodou či pomarančmi. 

Pomocou Force Touch viete napríklad približovať fotografie či ovládať Android. Základné tri tlačidlá si môžete skryť a vyvolávať ich funkciu len silnejším stlačením. Negatívom však ostáva, že tieto funkcie bude mať len zlomok Mate S. A to konkrétne len tie s 128 GB pamäťou, ktoré budú pravdepodobne stáť viac než nový iPhone. 

Nový Mate S však ukázal aj iné novinky. Dostal vylepšený snímač odtlačkov prstov, ktorý je na zadnej strane a funguje takmer okamžite. Výhodou je, že pri odblokovaní nemusíte nič stláčať. Stačí len prst položiť na plochu, kde sníma odtlačky. Tá je však na zadnej strane pod fotoaparátom. 

Ten má 13 Mpx a ponúka profesionálny mód, ktorý vie vytvoriť pomerne slušné fotografie. Predná kamera prešla veľkou inováciou. Dostala 8 Mpx a spomínaný LED blesk, ktorý je špeciálne upravený. 

V telefóne je samozrejme Android vo verzii 5.1. Jeho obrazovka má 5,5 palca a rozlíšenie je Full HD. Huawei paradoxne zmenšil tento model. Minulá verzia mala až šesť palcovú uhlopriečku displeja.

Technické parametre Huawei Mate S

Displej: 5,5-palcový AMOLED, ONCELL, Full HD rozlíšenie

OS: EMUI3.1, Android 5.1

CPU: Hisilicon Kirin 935, štvorjadrový 2,2 GHz + štvorjadrový 1,5 GHz

GPU: MALI 628 MP4 680M

Pamäť RAM/ROM: 3 GB/32 GB / 64 GB / 128 GB

Predný fotoaparát: 8 Mpix, FF, BSI, F2.4

Hlavný fotoaparát: 13 Mpix, AF, BSI, F2.0

Batéria: 2700 mAh, Li-Poly

Rozmery: 149,8 × 75,3 × 7,2 mm

Hmotnosť: 156 g

Senzory: akcelerometer, kompas, gyroskop, ALS, proximity senzor, HALL

Navigácia: GPS (A-GPS), GLONAS

Konektivita: 3G/4G

Cena Huawei Mate S pre slovenský trh: 649 Eur