Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2014, 03:00

Ste človek alebo robot? Google má nový spôsob, ako to zistiť

Nový systém od Google rozozná človeka od robota pomocou pohybov myši.

Na internete sa nepohybujú len ľudia, ale aj roboti. Nemajú síce mechanické prsty a ani kamery namiesto očí. Ide o počítačové programy, ktorým ale napriek tomu surfovanie na webe nerobí problémy. Sťahujú dáta, registrujú si profily, zakladajú účty a rozosielajú reklamy na všetky strany. Zastaviť ich dokáže jednoduchá úloha: opíšte text z obrázku.

Zatiaľ čo ľudia dokázali takmer bez problémov prečítať „pokrútený“ text, počítačom to robilo problém. Zvládli to sotva v desiatich percentách prípadov. Ale ako sa roboti v čítaní zlepšovali, stúpala aj ich úspešnosť. Text preto musel byť čím ďalej zložitejší a zamotanejší. Čoskoro sa z nástroja Captcha stala pasca nielen na roboty, ale aj na ľudí. Prečítať text je niekedy takmer nemožné. 

Nešlo by to bez opisovania nečitateľného textu? Google, ktorý kúpil systém reCAPTCHA, teraz prišiel s príjemnou inováciou. Stačí kliknúť na „odškrtávadlo” - Nie som robot a žiadne opisovanie nie je nutné.

Identifikácia človeka totiž v novej reCAPTCHA prebieha už od chvíle, kedy na stránku zavítate. Skript na pozadí sleduje, ako pohybujete myšou a či sa správate ako človek, alebo je váš pohyb po stránke neprirodzený.

Opisovania textu však nezmizlo celkom. V prípade, že systém získa podozrenie objaví sa stará známa reCAPTCHA, ktorá čerpá dáta predovšetkým z čísel popisných zachytených na Google Street View. Môžete sa tak utešovať, že vaša zdržanie nebolo úplne zbytočné. Pomohli ste totiž nepatrne spresniť mapy.

Na smartfónoch a tabletoch však opisovanie nezmizne. Skript nemá kvôli absencii myši čo sledovať.

iDnes.cz

Pavel Kasík

Ticketportal.sk