Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.02.2015, 00:01

Zabudnite na iPhone a Android. Na svete je jedinečný smartfón


Prvý inteligentný telefón postavený na platforme Ubuntu sa začína predávať, ale o žiadny špičkový prístroj nejde. V záplave Androidov a iPhonov budete väčšiu raritu na trhu hľadať len ťažko.

Prvý smartphone so systémom Ubuntu sa začne predávať počas tohtoročného februára. Vyrábať ho bude španielsky výrobca BQ. Predaj bude podobný ako u množstva nastupujúcich čínskych značiek, teda formou bleskových predajov cez internet.

V predaji bude novinka len v Európe za 170 eur. Upozornenie na predaj bude prebiehať napríklad cez sociálne siete. V bežnej predajnej sieti sa telefón predávať nebude, samozrejme okrem prípadov, kedy ho tam zaradia obchodníci.

Smartphone nebude blokovaný, v predaji však bude aj so simkartou švédskeho, španielskeho, britského či portugalského operátora. Výrobca ponúka aj príslušenstvo, efektné púzdro s okrúhlym priezorom a farebné ochranné kryty.

Smartphone BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Editon nie je zase tak nový. Jeho hardware je zhodný s modelom Aquaris E4.5. Rozdiel je len v použitom systéme.

Smartphone to nebude nijako špičkový. Ako jeho označenie napovedá, má 4,5-palcový displej s rozlíšením 960×540 obrazových bodov. Hlavný fotoaparát s dvojitým bleskom má rozlíšenie osem megapixelov, predný potom päť megapixelov.

BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition používa štvorjadrový procesor MediaTek s taktom 1,3 GHz. Operačná pamäť má kapacitu 1 GB, vstavaná užívateľská potom 8 GB a je možné rozšíriť ju pomocou pamäťových kariet. Telefón je obslúži dve sim karty, podpora LTE tu ale nie je.

Je pravdepodobné, že sa telefón objaví na nadchádzajúcom veľtrhu MWC v Barcelone. Je však málo pravdepodobné, že by sa platforma Ubuntu dočkala v blízkej dobe nejakého väčšieho rozšírenia. Trh je rozdelený medzi Android a iOS, ďalšie platformy sa trápia.

Ticketportal.sk