Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.02.2014, 03:41

Inteligentná zbraň, ktorá dovolí strieľať len jej majiteľovi

Americká firma chce vyrábať zbrane, ktoré bude možné na diaľku deaktivovať či vyhľadať.

Nový prototyp pištole, ktorú pripravil Armatix, bude schopný vypáliť projektil, len ak bude v rukách svojho majiteľa. K rozpoznaniu však nebude potrebná žiadna biometria, ale obyčajné hodinky. Tie sú bezdrôtovo spárované so zbraňou a len v ich tesnej blízkosti je pištoľ funkčná. 

Nejedná sa o novú myšlienku, no spoločnosť Armatix svojou jednoduchosťou a preukázaním plnej funkčnosti získala milión dolárov od nadácie Smart Tech, ktorá podporuje projekty ohľadne bezpečnosti zbraní.  

Vypnete ju cez internet

Pištoľ nesie na sebe jednoduchú diódu, ktorá signalizuje možnosť použitia zbrane. Pri nasadených hodinkách na zeleno, a pokiaľ ich človek nemá, svieti na červeno. Týmto spôsobom sa má zabrániť krádežiam zbraní či ich neoprávnenému použitiu. Majiteľovi však pribudne starosť o ďalšie dve batérie, ktoré treba raz začas dobíjať. 

Do budúcna sa dokonca majú objaviť technológie na presné lokalizovanie zbrane či jej znefunkčnenie. Malo by to byť rovnako jednoduché ako pri mobilných telefónoch. Armatix tiež vyvíja špeciálny čip pre súčasné zbrane ako Glock, ktorý dokáže upozorniť majiteľa, že sa zbraň pohla zo svojho miesta, vystrelila či dokonca ju presne nájsť cez GPS. 

Zatiaľ nie je známe, kedy by sa zbraň mala dostať na trh alebo zostane len ako ukážkový prototyp. 

Snímky: Armatrix

Zdroj: dailymail.co.uk

Súvisiace články

Ticketportal.sk