Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2015, 10:15

Trik, ktorý funguje. Nepoužiteľnú batériu spoznáte hodením o zem

Seriózna štúdia zistila, že jeden z internetových mýtov skutočne funguje.

Nestáva sa to často, aby návody z internetu v praxi naozaj fungovali, no odborníci z Princetonskej univerzity v USA jeden taký objavili. Vo vedeckom časopise Journal of Materials Chemistry A zverejnili potvrdenie súvislosti medzi kondíciou (stavom nabitia batérie) a odrazivosťou jednorazových alkalických batérií po náraze. 

Návod, ktorý sa na internete periodicky objavuje najmenej päť rokov, je teda naozaj spoľahlivý, o čom sa môžete presvedčiť aj na pripojenom videu.

Ako je to možné? 

Alkalické batérie fungujú vďaka chemickej reakcii medzi zinkom a oxidom manganičitým (Zn / MnO2). Batériu tvoria kovové (oceľové) puzdro na oboch koncoch uzavreté doštičkou z niklu. Vnútri je katóda z oxidu manganičitého membránou oddelená od anódy, ktorá je tvorená práškovým zinkom v elektrolyte (ten tvorí hydroxid draselný / voda). A práve kvôli zmenám na anóde sa mení aj odraz batérie.

Nové batérie sa odrazia najmenej, najviac batérie približne v polovici svojej životnosti, potom výška odrazu zase jemne klesá. Znamená to, že skúškou odrazom skôr zistíte, či batéria je nová alebo nie. Je to tak asi najrýchlejší spôsob, ako aspoň trochu prebrať batérie, ktoré máte doma.

iDnes.cz

Ticketportal.sk