Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2014, 10:14

Nevadí, že nepočuje. Hlavne, že je zdravý

Prečo si Nepočujúci píšu veľké „N“? Dozviete sa v zaujímavom videu.

Mama. Slovo, ktoré sa väčšina z nás učí ako prvé a ktoré má v rôznych jazykoch takmer rovnakú podobu. No nie v posunkových. Mama „povedia“ nepočujúci Slováci úplne inak ako nepočujúci Briti a tí zas úplne inak, ako nepočujúci Američania. Prečo? Tak aj na túto otázku odpovedá Róbert Šarina, ktorý sa narodil ako počujúci do rodiny nepočujúcich. A to mu otvorilo oči aj uši. Vyštudoval špeciálnu pedagogiku a profesne sa venuje tlmočeniu Slovenského posunkového jazyka. Spolu s nepočujúcim bratom podniká v unikátnom projekte Deaf Kebab, teda reťazi stánkov s rýchlym občerstvením, kde pracujú nepočujúci.

V inšpiratívnom videu nakrútenom v rámci projektu TEDx Bratislava tiež vyvracia najčastejšie mýty spojené s ľuďmi, ktorým sluch neslúži tak, ako nám ostatným. Napríklad ten o tom, že si všetko bez problémov prečítajú.

ČO JE TO TED

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com. Písmeno x (TEDx) znamená nezávisle organizované podujatie.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.


Pozrite si aj video o tom, aký bič uplietli aktivisti na politikov v Česku

Ticketportal.sk