Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2015, 07:16

Chráňte svoje dokumenty. Najlepšie v cloude

Nikdy ich nestratíte a navyše ich máte stále so sebou. Stačí vám len internet.

Technológia mení firemné prostredie a aj spôsob, akým pracujeme. Významným prvkom, ktorý ovplyvňuje správanie a procesy v spoločnostiach, je aktuálne cloud. No a ten dokáže nie len šetriť náklady, ale aj reálne zefektívniť prácu. 

Napríklad stratili ste už niekdy USB kľúč s vašou prezentáciou alebo omylom ste si zabudli skopírovať správu z vášho počítača? Pri klasickom postupe ste „nahraný“, keďže sa k svojim dátam nemáte ako dostať, no v prípade Cloudu máte všetko na dosah ruky. A teda jediné, čo reálne potrebujete, je prístup na internet.  

Ak by sme však zašli  konkrétne do technickej roviny, stačí vám internetový prehliadač. „Ten najpraktickejší spôsob ukladania súborov do cloudu je podľa mňa založený na technológii WebDAV. To znamená, že je to otvorený protokol a rozšírenie štandardu HTTP, ktorý dnes podporujú všetky bežné operačné systémy vrátane Windowsu, Linuxu, OS X. 

Pripojiť sa na server so zdieľanými súbormi je možné bez akéhokoľvek dodatočného softvéru. A na základe toho by som doporučoval napríklad službu TelekomDrive, ktorá je na tomto štandarde postavená,“ povedal Miroslav Pikus, ICT expert zo spoločnosti Telekom. 

To znamená, že si v počítači len otvoríte prehliadač a dokumenty či akékoľvek iné dáta si môžete prezerať alebo sťahovať po prihlásení do firemného cloudu. A problém so zabudnutou prezentáciou či neskopírovanou správou vyriešite reálne do maximálne piatich minút.

Dnes už cloud dokáže prijímať takmer akékoľvek údaje či dáta. A pokiaľ ich spravujete týmto spôsobom, dáta vo firemnej sieti môžete sledovať odkiaľkoľvek. Spoločný dokument tak dokážete upravovať aj počas toho ako cestujete. 

Pri firemných dátach si ale dávajte pozor, v ktorej krajine sú fyzicky vaše údaje uložené. Je vhodné, aby cloudové služby boli prevádzkované z dátových centier, ktoré sú na Slovensku. A to napríklad pre vyššiu rýchlosť, prístupnosť, ale aj z legislatívnych dôvodov.

(PRinfo)

Ticketportal.sk