Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2013, 00:09

3D tlačiarne menia svet. Toto je prvá vytlačená a funkčná kovová zbraň

Americká spoločnosť vytlačila metalickú klasickú pištoľ, ktorá úspešne vystrelila 50 rán.

Solid Concepts predstavila na prezentácii prvú zbraň, ktorá bola vytlačená na 3D tlačiarni z kovu. Nejedná sa tak o plastovú zbraň, ale o klasickú strelnú zbraň kalibru 9 mm. Špeciálne 3D tlačiarne pri tejto forme pracujú s unikátnymi práškovými prísadami, ktoré sú laserom spájané do jedného celku. Oproti tým, čo tlačila plastové produkty, však vyzerá celý proces inak. Prakticky je ale možné vytlačiť pri drahých priemyselných tlačiarňach čokoľvek. 

Takto zostavená zbraň pozostáva z 30 samostatných kúskov. Tie je po vytlačení možné dať jednoducho dohromady za približne päť minút. Testy spoločnosti Soled Concepts ukázali, že zbraň bez problémov vypálila 50 ostrých rán. Pojem tlačiareň tak dostáva úplne nový rozmer.

Podľa vyjadrení spoločnosti sú dnes ešte pri tejto technológii neúmerne vysoké náklady. Vytlačiť podobnú zbraň chce však aj odborné znalosti z tejto oblasti. Teda zatiaľ si ju ktokoľvek doma nevyrobí. „Chceli sme dokázať, že táto technológia dokáže zostrojiť funkčnú kovovú zbraň,“ dodáva Kent Firestone zo spoločnosti Solid Concepts. Práve táto firma má mať ako jediná v Spojených štátoch federálne povolenia na prevádzku týchto služieb. Je tak vysoko nepravdepodobné, že plány na výrobu zbrane sa ukážu ako voľne dostupné na internete. 

Nie je známe, na akej tlačiarni bola zbraň vyrobená a koľko stojí jej výroba. Profesionálne metalické 3D tlačiarne ale stoja v rádoch desaťtisícov až státisícov dolárov. Teda sú niekoľkonásobne drahšie než plastové, ktoré na internete kúpite už od pár tisíc eur. Domáce metalické tlačiarne prakticky neexistujú, no najlacnejší koncept by mal v budúcnosti stáť desaťtisíc dolárov. 

Zdroj: theverge.com

Snímky: Solid Concepts

Súvisiace články

Ticketportal.sk