Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2021, 00:01

Na čo je superpočítač a ako dokáže firmám či krajinám ušetriť náklady?

  • Na najväčšej slovenskej IT konferencii ITAPA sme sa na tému superpočítačov porozprávali s Lukášom Demovičom zo Slovenskej akadémie vied.
  • Kto je superpočítačová veľmoc? Aké sú ekonomické dopady týchto zariadení?
Na čo je superpočítač a ako dokáže firmám či krajinám ušetriť náklady?
Zdroj: SAV

Vediete centrum, ktoré sa okrem iného venuje prevádzke najvýkonnejších superpočítačových zariadení. Čo to presne znamená?

Fungujeme ako národné centrum, ktoré poskytuje výpočtovú infraštruktúru. Tá aktuálna je vyhradená pre akademické organizácie a univerzity a infraštruktúra, ktorú plánujeme obstarať v krátkom čase, bude určená pre malé a stredné podniky.

Podnikatelia si teda budú môcť u nás vyskúšať aplikácie, ktoré im umožnia zlepšovať ich procesy a šetriť náklady. Máme niekoľko veľkých výpočtových systémov v Bratislave aj v Košiciach, sme zastrešení Slovenskou akadémiou vied. Prevádzkujeme ich a vytvárame tu prístupy pre používateľov, ktorí sa u nás zaregistrujú, získajú konto a môžu ich využívať.

Všetko sa robí na diaľku, vezmú si laptop a cez internet sa pripoja na naše zariadenia a používajú ich. Poskytujeme im aj podporu, čiže ak treba, kolegovia sa im venujú. Okrem toho riešime projekty, ktoré sú zamerané na popularizáciu týchto aktivít na Slovensku, tréningy používateľov, edukáciu, zapájanie rôznych aktérov, aby začali túto technológiu používať.

Ako by ste vy predstavili superpočítač?

Je to systém, ktorý je zostavený z veľkého počtu počítačov, ktoré sú veľmi husto integrované. Dôvodom je i to, aby ste ušetrili priestor a náklady. Keď máte počítač, ktorý má výkon desaťtisíc či stotisíc bežných počítačov, tak potrebujete dosť veľa priestoru.

Výrobcovia superpočítačov sa preto snažia dostať ich na čo najmenšiu plochu. Dôležité je však i to, že sú prepojené medzi sebou špeciálnou počítačovou sieťou, niečo ako internet, ale je to oveľa výkonnejšie. Práve od parametrov tej siete veľmi závisí, aké problémy tu viete riešiť.

Čím je pomalšia, tým je limitovanejší rozsah riešenej úlohy. Čím máte rýchlejšiu sieť a viac počítačov, tým väčší problém viete riešiť, a naopak. Taká sieť je pomerne drahá, preto majú výrobcovia snahu „natlačiť“ to do čo najmenšieho priestoru, aby boli prepojenia čo najkratšie, aby to fungovalo čo najlepšie a bolo to ekonomicky udržateľné.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.