Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2014, 15:18

Nový fenomén. Senzor odtlačkov prstov dostanú aj kreditky

Nákup potvrdíte len odtlačkom prstu. MasterCard ukazuje budúcnosť platobných kariet.

Nie číselné kódy ale biometria bude overovať vašu totožnosť. Stále narastajúci fenomén sa dostane aj na platobné karty. Pri každom nákupe alebo pri použití bezkontaktnej platby sa preukážete svojim odtlačkom. Karta disponuje vlastným zdrojom energie a je možné ju používať aj v bežných termináloch, kam sa musí klasicky vsunúť. Zastaralý magnetický pásik už novinka podľa snímkov mať nebude. Karta sa má navyše dobíjať pri každom jej použití. 

Údaje o odtlačkoch sú uložené priamo na oddelenom čipe v karte a nikdy nemajú byť odoslané do spoločnosti MasterCard. Samotný systém potvrdzovania biometriou má byť podľa spoločnosti Zwipe, ktorá stojí za technickým riešením novinky, bezpečnejší než klasický PIN kód. Ten, samozrejme, bude možné pri problémoch použiť. 

Prvá takáto karta bude od spoločnosti MasterCard a na trh sa dostane už v budúcom roku. Ponúkaná má byť vo Veľkej Británii. 

Biometria však pre overovanie platieb nie je žiadnou novinkou. Už dnes dokážete platiť mobilom a platby zároveň potvrdiť zosnímaným odtlačkom prsta. Okrem toho Apple už zajtra sprístupní svoj ApplePay, ktorý dovolí používať okamžite tieto bezkontaktné platby mobilom miliónom ľudí v Spojených štátoch. Očakáva sa, že táto technológia začne vytláčať platobné karty na „druhú koľaj“. 

Ako funguje Apple Pay? Pozrite si vo videu (eng)

Zdroj: theverge.com

Ticketportal.sk