Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2016, 20:32

Neuveriteľná chyba. Stačí zmena dátumu a novší iPhone zomrie

Apple v posledných týždňoch bojuje najmä s kauzou chyby 53. Tá pri aktualizácii iOS iPhone, ktorý prešiel neznačkovým servisom, nenávratne zničí. Alebo stačí posunúť dátum späť o 46 rokov a iPhone reštartovať. Prístroj umrie. Našťastie sa už problém podarilo vyriešiť.

Systémové chyby (bugy) sa nevyhýbajú žiadnej platforme, niekedy ide o nevinné prehmaty, iné môžu používanie systému značne strpčiť. Existujú však aj bugy, ktoré môžu mať pre prístroj úplne nezvratné zničujúce účinky.

Práve medzi ne patrí zistená chyba v iOS, na ktorú upozornil server 9to5Mac. Je doslova neuveriteľná.

Podľa priloženého videa totiž stačí nastaviť dátum v systéme na 1. januára 1970 a iPhone reštartovať. Z takéhoto iPhonu si už možno nikdy nezavoláte, neprečítate novinky na obľúbenom serveri, neodfotíte momentku. Vinou nevysvetliteľnej chyby už nenabehne, skončí v slučke, z ktorej niet návratu. Aj keď iTunes po pripojení k počítaču iPhone identifikujú a je možné vykonať kompletnú obnovu dát, aj tá sa skončí neúspechom.

Uvedenou zmenou dátumu možno vraj spoľahlivo zničiť akékoľvek zariadenie s iOS 8 a novšie, využívajúce niektorú zo 64 bitových čipových sád. Prvý takýto čip Apple A7 výrobca použil pri iPhone 5s v roku 2013. Ohrozené sú tak nielen všetky novšie iPhony, ale aj iPady a prehrávače iPod touch s uvedenou výbavou. Naproti tomu napríklad majitelia iPhonov do verzie 5 vrátane môžu byť pokojní.

Jasná príčina nie je známa. Na diskusnom serveri Reddit sa možno dočítať, že za všetko môžu časové pásma. Časový posun spolu s nastavením dáta na 1. 1. 1970 systém vraj popletie natoľko, že už nenabootuje. Ďalší používateľ rovnaký problém s iPhonom zaznamenal po tom, kedy manuálne zmenil časové pásmo z pekinského času späť na newyorský.

Na rozdiel od chyby 53, ktorá iPhone dokáže zničiť spoľahlivo a nezvratne, sa však v tomto prípade množia názory, že následky trvalé byť nemusia. Na Twitteri sa napríklad objavila správa, že by zmenou dátumu poškodený iPhone po 5 hodinách mohol znovu nabehnúť, zabrať vraj môže aj výmena SIM.

Ak takýto iPhone znova nabehne, bude vraj neuveriteľne pomalý, a je nutné zmeniť dátum späť a aktivovať automatickú zmenu.

Podľa serveru ArsTechnica je spoľahlivou cestou, ako iPhone znovu priviesť k životu, úplné "vyžmýkanie" batérie, po ktorom sa dátum automaticky vráti na aktuálnu hodnotu.

Pripomeňme, že to nie je prvýkrát, kedy užívatelia objavili zaujímavé chyby. Možno si spomeniete na dieru v systéme, ktorá umožnila zaslaním správy s arabskými znakmi a angličtinou akýkoľvek iPhone s novou verziou iOS vypnúť.


 

Súvisiace články

Ticketportal.sk