Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2015, 08:00

Windows 10 dostanú zadarmo aj „piráti“. Príde už v lete

Microsoft chce svoj systém dostať na maximálny počet počítačov. Špeciálny štátút dostala Čína, kde Windows zadarmo získajú aj piráti.

Nový Windows, na ktorý sú zatiaľ oproti Windowsu 8 výrazne pozitívne reakcie, sa na trh dostane už o pár mesiacov. Microsoft zatiaľ neuviedol konkrétny dátum, no podľa spoločnosti sa zákazníci novinky dočkajú už toto leto. A to celkom v masívnej podobe. A navyše Microsoft naznačil, že ho dostanú mnohí zadarmo. A to aj v prípade, ak máte aktuálnu verziu „na čierno“. 

Windows 10 bude štartovať v 190 krajinách celého sveta a pripravený bude v 111 jazykových mutáciách. 

Zatiaľ nie sú známe konkrétne štáty, no takmer s istotou sa dá potvrdiť, že sa tento štart bude týkať aj Slovenska. Štart predaja nového Windowsu uviedol Terry Myerson z Microsoftu na IT konferencii v čínskom Shenzhene.  

Nový Windows 10 prinesie používateľom chýbajúce funkcie, ako napríklad tlačidlo štart, ktorý zmizol vo verzii 8, či uprednostní na klasických počítačoch obyčajnú pracovnú plochu pred dlaždicovým prostredím. To bolo v minulosti známe aj ako Metro.  

Mnohé prvky ovládania zostanú, no pribudne napríklad hlasová asistentka Cortana, ktorá bude môcť ovládať rôzne funkcie počítača, vráti sa priehľadnosť okien a vôbec po prvýkrát bude tento systém kompatibilný aj s mobilnými telefónmi. 

Teda na smartfónoch a počítačoch budete môcť používať rovnaké aplikácie. To už malo byť v praxi s príchodom Windows 8, no nefunguje to v plnej miere. V novom Windowse sa očakáva aj vyššia bezpečnosť či podporovanie prihlásenia pomocou skenu oka. Nato však budete musieť vlastniť infračervenú kameru.

Ďalšou zaujímavosťou bude aj dostupnosť. Spomínané edície zadarmo budú aj pre tých, ktorí aktuálnu verziu Windowsu nezakúpili, ale majú bez licencie. Napríklad ak predajca počítačov dal zákazníkovi produkt s neoriginálnym Windowsom. Táto možnosť však bude zatiaľ dostupná len v Číne. 

Avšak Windows 10 môžete získať zadarmo aj v tom prípade, ak už máte Windows 8.1 alebo dokonca aj starší Windows 7. Aktualizácia bude počas prvého roka dostupnosti nového systému bez poplatkov.  

A aké sú základné špecifikácie? Microsoft uvádza na rok 2015 až „smiešne požiadavky“. V základej verzii vám stačí monitor s rozlíšením 800 x 600 bodov, 1GB pamäte RAM a 16 GB miesta na disku. Teda Windows 10 vám bude fungovať aj na starších počítačoch. 

Zdroj: theverge.com

Snímky: Reuters, cnet.com

Súvisiace články

Ticketportal.sk