Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.04.2015, 00:00

Šachový majster podvádzal s iPhonom. Ťahy si chodil analyzovať na záchod

Gruzínca na turnaji prezradili časté návštevy toalety. Odbiehať mal po každom odohranom ťahu.

Počas 17. ročníka dubajského šachového turnaja sa organizátori museli zaoberať netypickou situáciou. Arménsky hráč si všimol, že gruzínsky šachista po každom odohranom ťahu odbieha na záchod. A stále do rovnakej kabínky. 

Požiadal tak organizátorov, aby si gruzínskeho hráča Gaioza Nigalidze „preverili“. Usporiadatelia následne záchodovú kabínku preskúmali a odhalili v nej iPhone zabalený do toaletného papiera.

Gruzínsky hráč Gaioza Nigalidze. 

Podozrivý šachista poprel, že by zariadenie bolo jeho. Na sociálnych sieťach bol však iPhone prihlásený pod Nigalidzeho účtom. Usporiadatelia na telefóne objavili tiež aplikáciu pre analyzovanie šachových hier, v ktorej boli zadané ťahy z jeho zápasu.

Šachistu preto z turnaja vylúčili a nad jeho kariérou teraz visí otáznik. Nigalidze sa totiž medzi elitu začal dostávať v roku 2007, teda v čase, keď sa na trhu objavil prvý iPhone. Pochybnosti preto vyvolávajú napríklad jeho dva tituly gruzínskeho majstra a hrozí mu až pätnásťročný zákaz hrania.

Britský šachový veľmajster Nigel Short situáciu vníma ako nešťastnú. Upozorňuje totiž, že podvádzanie pomocou moderných technológií je ešte horší ako doping v športe. Užívanie zakázaných látok človeku bez výnimočných schopností a fyzickej kondície nepomôže. S aplikáciou v telefóne však v šachu môže víťaziť úplne ktokoľvek.

"Môj pes by s týmto zariadením mohol vyhrať najväčšie turnaje. Alebo aj moja babička. Zvládol by to skrátka ktokoľvek," povedal Nigel pre denník The Washington Post.

iDnes.cz

Ticketportal.sk