Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2014, 00:00

Aplikácia, ktorá vás naučí akýkoľvek jazyk

FreeSpeech momentálne pomáha autistickým deťom hovoriť. A do budúcna by mohla pomôcť nám všetkým.

Ajit Narayanan začínal s deťmi, ktoré majú problémy s hovorením, najmä s autistami. Vyvinul pre nich aplikáciu, ktorá umožňuje, aby pomocou akýchsi obrázkových máp komunikovali s okolím. A to bez toho, aby používali gramatiku alebo asbtrakciu, ktorá týmto deťom robí problémy. Ukázalo sa však, že jeho FreeSpeech má oveľa širší potenciál. Ajit teraz pracuje na tom, ako by sa aplikácia dala využiť napríklad na učenie cudzích jazykov. A to na úrovni materinského jazyka.

Pozrite si inšpiratávne video nakrútené v rámci projektu TED.

ČO JE TO TED

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.
 

Pozrite si tiež, ako sa veda môže učiť od švábov. Stavať odolné a výkonné roboty

Ticketportal.sk