Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2014, 00:00

Prečo sú školské kuchárky hrdinky

Karikaturista Jarrett Kosoczka premenil dámy z kuchyne na komiksové hviezdy.

Keď napísal spisovateľ a ilustrátor Jarrett Krosoczka svoju prvú knihu pre deti, prišiel ju predstaviť aj do svojej bývalej školy. V jedálni prebehlo osudové stretnutie - tou pamätnou ženou bola kuchárka, ktorá tam stále pracovala a pamätala si ešte Jarrettovho strýka, ktorému tiež varila. Pre autora to bolo neuveriteľné, ako hovorí, keď bol malý, myslel si, že „žije v školskej jedálni spolu s riadmi.“
No zároveň si uvedomil, ako málo pozornosti sa venuje ženám a mužom, ktorí sa starajú o to, aby mali školáci teplé jedlo. A preto vytvoril komiks Lunch Lady, teda v preklade kuchárka. Jeho hrdinka si nielenže hravo poradí s obedom, ale aj so zloduchmi. Pozrite si vtipné rozprávanie nakrútené v rámci projektu TED. Nielen o tom, ako sa z kuchárok stali superhrdinky.

ČO JE TO TED

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com. Písmeno x (TEDx) znamená nezávisle organizované podujatie.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.


Pozrite si aj dobrodružnú cestu mladej Češky, ktorá sama prešla na motorke 10 000 km. Napriek tomu, že na ňu ledva dočiahla.

Ticketportal.sk