Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2015, 10:12

Hackeri napadli úradné systémy USA a ukradli údaje o 4 miliónoch ľudí

Hackeri ukradli osobné údaje asi štyrom miliónom štátnych zamestnancov z úradných serverov.

Vládny personálny úrad (OPM), ktorý okrem iného poskytuje úradníkom bezpečnostné previerky, podľa agentúry Reuters uviedol, že sa jedná o údaje súčasných aj bývalých zamestnancov federálnych úradov.

Napadnuté boli aj databázy ministerstva vnútra. Podľa nemenovaných činiteľov môžu byť krádežou dát dotknutí zamestnanci akéhokoľvek federálneho úradu, teda napríklad aj tajných služieb. „FBI vykonáva vyšetrovanie s cieľom zistiť, ako a prečo k tomu došlo," uviedlo vo vyhlásení ministerstvo vnútornej bezpečnosti.

Republikánska senátorka Susan Collinsová podľa AP vyhlásila, že úrady podozrievajú z prevedenia útoku čínskych hackerov. Podľa členky senátneho výboru pre správy sa „cudzia veľmoc úspešne zamerala na osobné údaje, ktoré patria ľuďom s bezpečnostnými previerkami”.

OPM funguje ako personálna agentúra pre federálne úrady a podľa informácií na svojich internetových stránkach má na starosti 90 percent všetkých previerok bezúhonnosti. Podľa AP sa už pred rokom úrad stal terčom útoku vedeného z Číny, vtedy však k žiadnemu úniku dát nedošlo.

Proti kyberzločincom bojujeme, tvrdí Peking

Čínska ambasáda vo Washingtone správy o vine čínskych hackerov odmietla a uviedla, že sa Peking snaží proti kybernetickým zločincom bojovať. „Snaha o rýchle závery a hypotetické obvinenia nie je zodpovedná," vyhlásil hovorca veľvyslanectva Ču Chaj-čchüan.

Prienik do systému OPM a do databázy ministerstva vnútra vraj odhalil detekčný systém EINSTEIN používaný ministerstvom vnútornej bezpečnosti. Prečo nebol úrad útoku schopný zabrániť, nie je jasné.

iDnes.cz

Snímka: impulse.coreatcu.com

Ticketportal.sk