Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2016, 10:00

Unikla ďalšia správa o novom iPhone. Internet bude ťahať unikátnym spôsobom

Okrem údajného odstránenia slúchadlového konektoru sa u budúcej generácie telefónu od Apple možno dočkáme ešte ďalšej zásadnej novinky.

Je možné, že Apple použije technológiu bezdrôtového prenosu dát pomocou svetla. Na novinku upozornil podľa portálu iDnes.cz používateľ Twittru Chase Fromm, ktorý našiel podporu technológie li-fi v zdrojovom kóde iOS (operačný systém používaný v iPhonoch) verzie 9.1.

Vyzerá to tak, že budúce modely iPhonov a iPadov budú schopné používať túto prelomovú bezdrôtovú technológiu, ktorá je údajne až stonásobne rýchlejšia ako štandardné wi-fi.

Použitie tejto technológie je podľa celého radu zahraničných serverov vcelku očakávané. Už odstránenie slúchadlového portu dáva najavo, že by si Apple prial čo najviac bezdrôtovú budúcnosť.

K budúcej generácii iPhonov už vyvíja špeciálne bezdrôtové slúchadlá, píše server 9to5mac. Tiež dodáva, že technológia, ktorá je stokrát rýchlejšia ako wi-fi, by sa Applu náramne hodila ako jeden z hlavných bodov ich prezentácie na nasledujúcej konferencii.

Do spomínanej prezentácie sa hodí aj najnovšia správa o nových iPhonoch, ktoré sa majú nabíjať bezdrôtovo. Táto technológia nie je novinkou, no podľa časopisu Time by v prípade Applu malo byť možné nabi´t telefón bez nutnosti toho, aby bol položený na nabíjacej podložke.

 

 

Ako funguje li-fi
Dáta sú cez li-fi prenášané pomocou mikroblikania, ktoré by ľudské oko nemalo postrehnúť, a preto mu nevadí. Modem v tomto prípade tvoria LED žiarovky kombinované so svetelným senzorom. V podstate sa tak prenos dát po optických vláknach presunul do vzduchu so všetkými výhodami a problémami, ktoré to môže prinášať. Na komunikáciu sa využíva štandard IEEE 802.11, s ktorým pracuje aj klasická wi-fi.

Ticketportal.sk