Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2014, 00:00

Jadrové zbrane si chcú Američania nechávať na boj proti asteoridom

Prebytkové hlavice nemajú byť ničené ale môžu byť ponechané pre potencionálne nebezpečenstvo.

Hrozbu dopadu veľkého asteroidu na Zem neberú Američania na ľahkú váhu. Aspoň to vyplýva z informácií GAO, čo je organizácia pracujúca priamo pod Kongresom Spojených štátov. Tá kontroluje vládne výdavky (obdoba nášho NKÚ) a vydáva odporúčania pre ďalší vývoj. 

A práve táto štátna organizácia v rámci svojej 67 stránkovej správy (pdf, anglicky) informuje aj o „jadrových konzervách" (canned subassemblies, CSA), ktoré obsahujú vysoko obohatený urán. 

Správa, na ktorú ako prvý upozornil denník The Wall Street Journal, hovorí aj o dôvodoch, prečo si Spojené štáty plánujú niektoré z nich aj naďalej ponechať. Popri niekoľkých iných dôvodov, je v dokumente na strane 41 aj odsek o „potenciálnom využití pri obrane planéty pred asteroidom”.

Niektoré jadrové zbrane označené už v roku 2012 ako prebytkové, sú tak teraz ponechané v 

jednom štáte USA, než sa o ich ďalšom osude rozhodne na vládnej úrovni. A tento osud by mal podľa správy spočívať práve v planetárnej obrane pred asteroidmi. Môže sa však stať, že nakoniec budú podľa plánu rozobrané vo fiškálnom roku 2015.

Jadrový útok na asteroid 

Použiť jadrové zbrane proti nebezpečným asteroidom je veľmi neistá záležitosť. Aj keď to vo vedeckofantastických filmoch a románoch väčšinou dopadne dobre, nie je vôbec isté, ako by sa mala jadrová zbraň proti veľkých asteroidom použiť a či by nakoniec nespôsobila viac škody, ako úžitku. Navyše je veľmi nepravdepodobné, že by to v nejakom dohľadnom období mal nejaký meteorit alebo asteroid namierené k Zemi. 

Na druhú stranu sú jadrové zbrane asi tým najdeštruktívnejším, čo proti takému nebezpečenstvu máme. Vedci navyše študujú, ako ich využiť. Posledný podobný plán predstavili na začiatku tohto roka v podobe špeciálnej rakety, ktorá k asteroidu doletí, vytvorí v ​​ňom kráter a vzápätí v ňom odpáli jadrové nálože. 

Ak budeme čeliť veľkému asteroidu, bude hlavnou snahou jeho odklonenie od kolíznej dráhy so Zemou, alebo rozbitie na čo najmenšie kúsky, s ktorými by si mala viacmenej poradiť naša atmosféra.

iDnes.cz

Súvisiace články

Ticketportal.sk