Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.12.2013, 18:36

Tlačiť budeme aj časti ľudského tela

Viceprezidentka analytickej spoločnosti Gartner komentovala rok 2013 v IT exkluzívne pre HN.

Ako jednu z najväčších top technológií v roku 2013 môžeme označiť 3D tlač. Sledovali sme jej vývoj roky ako vysoko transformačnú technológiu, no až v tomto roku po znížení nákladov dosiahla viditeľne životaschopný trend.

3D tlačiarne dokážu previesť počítačový model do reálneho fyzického objektu použitím farby, plastu či iných materiálov nanášaním vrstvy po vrstve. Mnoho týchto tlačiarní kúpite už za menej než tisíc dolárov. Sú využívané najmä nadšencami, dizajnérmi, v školách či v špecializovaných firmách. Extrémne prispôsobovanie objektov či okamžitá dostupnosť dovedú v dlhšom časovom horizonte až k tlačeniu organických časti ľudského tela. Tieto tlačiarne však majú aj temnú stránku, napríklad 3D vytlačené zbrane, ktoré sa novinárom podarilo prepašovať z Veľkej Británie do Francúzska.

Očakávane, že 3D tlačiarne budú v budúcom roku poskytovať ešte viac možností využitia, najmä orientáciou na masových spotrebiteľov. To umožní vyrábať lacné tlačiarne a nárast výskumu používania rôznych iných materiálov, ako napríklad kovov, ktoré majú stále pri využívaní vysoké náklady.

Viac informácií a komentárov o top technológiách a produktoch tohto roku spolu s ich výhľadom do budúcnosti nájdete už zajtra v Hospodárskych novinách. 

 

Snímky: explainingcomputers.com, Gartner

Súvisiace články

Ticketportal.sk