Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2014, 00:00

Moju dcéru postrelili. Lebo som ju poslal do školy

Otec odvážnej pakistanskej školáčky Malaly spomína, ako sa rozhodol vzoprieť tradíciám.

„Donedávna bola ona moja dcéra, no dnes som už len ja jej otec,“ smeje sa Ziauddin Yousafzai. Jeho dcéra Malala sa už v útlom veku stala známa ako veľká bojovníčka za právo žien na vzdelanie. To by nebolo nič výnimočné, keby Malala nevyrastala v Pakistane, kde je stále živý patriarchálny model rodiny. „V takomto systéme sa narodenie dcéry neoslavuje, rodičov tam všetci ľutujú,“ vysvetľuje Ziauddin Yousafzai. Ako učiteľ sa rozhodol tomuto zvyku vzoprieť. Svojej dcére vybral meno veľkej bojovníčky za osamostatnenie Pakistanu a poslal ju do školy.

„Nikdy som jej nepristrihoval krídla,“ hovorí vo videu nakrútenom v rámci projektu TED. Výsledkom bol Malalin silný hlas, ktorý sa pred dvoma rokmi pokúsil umlčať Taliban. Malalu z tesnej blízkosti postrelili do hlavy. Dievča nielenže prežilo, ale vďaka tomuto surovému činu jej meno a aktivity rezonujú ešte silnejšie. Je nositeľkou viacerých ocenení vrátane prestížnej Sacharovovej ceny. Pozrite si príbeh najznámejšej pakistanskej tínedžerky očami jej otca.

ČO JE TO TED

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.


Pozrite si aj projekt aplikácie, ktorá nás raz možno naučí akýkoľvek jazyk.

Ticketportal.sk