Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2014, 00:00

Domy na odpadkoch a ďalšie nezvyčajné miesta na bývanie

Fotograf Iwan Baan vám ukáže neuveriteľné miesta, kde žijú ľudia.

Architekti a developeri vytvárajú celé mestá plné budov a bytov, ktoré sú ako cez „kopírak“. Fotograf Iwan Baan tradične fotí práve výnimočné architektonické diela. No pri svojich cestách narazil aj na iné výnimočné stavby. Napríklad vo venezuleskom Caracase, kde stojí takzvaná „Davidova veža“. Mrakodrap začali stavať v 90-tych rokoch, no po páde venezuelskej ekonomiky a po smrti architekta, zostal nedokončený skelet. Pred ôsmimi rokmi sa do neho začali sťahovať ľudia a prispôsobovať si ho podľa svojich potrieb a možností. Svojsky riešia aj netradičné problémy - napríklad skutočnosť, že do celej budovy vedie len jeden malý vstup.  Alebo že v celej budove nefungujú výťahy. 

 
Iwan Baan vás však prevedie aj ďalšími nezvyčajnými meistami - napríklad mestom postaveným na vode v Nigérii, bytovkami postavenými na odpade v Káhire či podzemnou dedinou v Číne. Pozrite si inšpiratívne video nakrútené v rámci projektu TED.

ČO JE TO TED

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.