Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.11.2014, 15:14

Väčšie iPhony bol správny krok Applu. Predávajú sa výborne

iPhone 6 Plus sa v porovnaní s klasickým iPhonom 6 predáva asi jedna ku trom.

Koľko sa predáva iPhonov 6 a iPhonov 6 Plus? Apple predaje svojich iPhonov po jednotlivých modeloch nezverejňuje a ani nekomentuje. Existujú však aspoň čiastočné analýzy, ktoré vedia napovedať skutočný stav.

Spoločnosť Consumer Intelligence Research Partners (CIRP) zverejnila výsledky vlastnej analýzy predaja nových iPhonov, v ktorej skúmala záujem o tieto novinky počas prvých 30 dní. A výsledkom je, že menší iPhone 6 sa predáva asi trikrát lepšie ako veľký iPhone 6 Plus. To nie je žiadne veľké prekvapenie, ale ukazuje fakt, že vyrobiť veľký model bol pre Apple dobrý krok.

Ak by sme totiž aplikovali vzorec na prvé tri dni predaja, znamená to, že z 10 miliónov predaných noviniek bolo asi 2,5 milióna väčších iPhonov 6 Plus. O takých predajných číslach sa zatiaľ žiadnemu prerastenému smartfónu ani nesnívalo. 

Nového Samsungu Galaxy Note 4 sa za prvý mesiac podľa analytikov predalo asi 4,5 milióna kusov, predchodca Note 3 bol s piatimi miliónmi o niečo úspešnejší.

Všetko na jednom mieste

Za 30 dní tak Samsung predal to, čo Apple teoreticky zvládol za necelý týždeň. Môžeme špekulovať, že keby bolo iPhonov 6 Plus k dispozícii na skladoch viac, výsledky by boli ešte lepšie.

Presnejšie čísla CIRP hovoria, že v prvých tridsiatich dňoch predaja tvoril iPhone 6 približne 68% predaných kusov telefónov od Applu. Veľký model 6 Plus si na svoje konto pripísal okolo 24 percent. To znamená, že dohromady predstavovali nové modely 92% všetkých predaných iPhonov, zvyšok pripadá na staršie zľavnené modely 5s a 5c. Minulý rok tvorili nové modely v prvom mesiaci asi 84% všetkých predaných iPhonov. To dokazuje, aký veľký je tento rok záujem o novinky a ako sa ťah so zväčšením displejov Applu vypláca.

Luděk Vokáč

iDnes.cz

Súvisiace články