Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2015, 00:00

Bojíte sa počítačových vírusov? Tak týchto desať vecí nikdy nerobte

Počítačová gramotnosť zamestnancov a ani domácich používateľov sa nemôže končiť pri ovládaní internetového prehliadača. Prinášame vám základné rady.

Aký by mala byť povinná výbava každého firemného počítača? "Samozrejme to závisí od toho, aký operačný systém používa užívateľ. Ak ide o Windows, čo je u nás najčastejší prípad, tak by sme nemali zabudnúť na antivírusový program," hovorí Ondrej Macko, šéfredaktor magazínu o informačných technológiách touchIT.

Snímky: Flickr.com

Väčšinou súčasťou antivírusu je bezpečnostná brána, teda firewall. Jej úlohou je oddeliť siete s rôznymi prístupovými právami, napríklad internet od firemnej siete a kontrolovať tok dát medzi nimi.

"Dôležitá je aj ochrana proti spamu - teda nevyžiadaným e-mailom, ktoré sú častým zdrojom rizikových súborov," dodáva Macko.

Desať rád, ako ochrániť váš počítač a údaje firmy:

Medzi kľúčové prvky v bezpečnosti firmy patrí aj vyškolený zamestnanec. "Je potrebné si uvedomiť, že technické opatrenia môžu zlyhať alebo ich útočník môže obísť,"   vysvetľuje bezpečnostný manažér spoločnosti ESET Daniel Chromek.

 Je preto potrebné ich školiť v zásadách informačnej bezpečnosti v súlade s náplňou ich práce tak, aby vedeli reagovať. "Samozrejme, vždy sa môže vyskytnúť nečakaná situácia, avšak zo skúseností môžem povedať, že väčšina incidentov vzniká pri bežných činnostiach - užívateľ klikne na link, otvorí infikovanú prílohu, akceptuje podvrhnutý certifikát, a podobne," vysvetľuje bezpečnostný manažér.

 

 

Ticketportal.sk