Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2015, 17:24

Za hodinky od Apple dáte aj 10-tisíc eur. Nevydržia ani celý deň

Najtenší MacBook a hodinky za 10 tisíc dolárov. Apple ukázal svoje tromfy.

Na batériu vydržia 18 hodín, základná cena za najnižší model je 349 eur a okrem nákladných aplikácií dokážete s hodinkami posielať kreslené obrázky prstom po displeji. Kto čakal viac, má smolu. Apple predstavil projekt, na ktorom roky pracoval, no nešokoval. 

Prakticky všetky reálne neoficiálne informácie sa potvrdili. Dokonca aj cena. Apple však prinesie do sveta hodiniek kus, ktorý im chýbal. A tým sú stovky profesionálnych aplikácií, ktoré maximalizujú ich možnosti. To je jediné, čo konkurencia nedokáže ponúknuť. Skvelý dizajn či obdobné funkcie áno. Napríklad Moto 360. 

Čo Apple dnes predstavil?

- Apple Watch vstupujú do predaja 24. apríla

- Zlatá verzia s cenovkou 10 tisíc dolárov

- Základ dostanete od 399 eur*

- MacBook je novým počítačom 

- Má len 13 mm a bude v troch farebných verziách (zlatá, strieborná a čierna)

- Dostal Retina obrazovku, má len 900 gramov a vydrží 9 hodín na batériu

- Jeho základná cena bude 1449 eur*

(ceny boli aktualizované)

 

Hodinky ako kľúče

Apple má však za sebou armádu vývojárov, ktorí budú radi pracovať na aplikáciách pre Apple Watch. Pretože sa dostanú k ľudom, ktorí im za aplikácie budú platiť a budú ich milióny. 

A tak hodinky môžete využívať k plateniu v obchodoch (na Slovensku zatiaľ nie), k prezeraniu sociálnych sietí, pri používaní Uberu, chatovaní (len prednastavené správy - klávesnicu na displeji neuvidíte) či pri vstupovaní na svoju hotelovú izbu. Apple začal spolupracovať s hotelovou sieťou Starwood. V obchode vraj budú na používateľov čakať stovky aplikácií, čo rozvoj hodiniek len podporí. 

To je obdobný kľúč, ktorý fungoval pri iPhonoch a iPadoch. Dobre spracované a kvalitné aplikácie. 

Do predaja 24. apríla

Technologicky však Apple nepredstavil nič ohromujúce. Samozrejmosťou hodiniek bude prémiové spracovanie, desiatky rôznych náramkov či prispôsobení domácej obrazovky. Čo je na štýl Apple až výnimočne netypické. Voľnosť určite nie je synonymom Apple. 

Keďže sa však jedná o nositeľnú elektroniku, zvolil iný prístup. A ten môže uspieť. 

Hodinky sa budú predávať celosvetovo už od 24. apríla s cenovkou 399 eur pri 38 mm verzii a 449 eur pri 42 mm verzii. Predobjednať si ich môžete už od 10. apríla. Základná verzia Apple Watch Sport bude vyrobená z hliníka. 

Zlato za desať tisíc

Ak chcete prémiovejšie vyhotovenie pripravte si aj peniaze. Za oceľovú verziu Apple Watch zaplatíte od 649 eur pri menšej 38 mm verzii a od 699 eur pri väčšej verzii. K dispozícii budete mať aj špeciálne náramky, ktoré pri základnej verzii chýbajú. 

Pre všetkých náročných Apple pripravil Apple Watch Edition. Tie majú telo z 18-karátového zlata a dostupné budú len v niektorých Apple store. Cenovka je od 11 do 18 tisíc eur.

Od Slovenska si hodinky zakúpite najbližšie v Nemecku. 

Prekvapenie večera

Paradoxne väčším prekvapením než samotné hodinky bol nový počítač, ktorý dostal meno MacBook. Teda nič viac - nič menej. 

Má 12 palcovú obrazovku s Retina displejom, 13 mm na hrúbku a približne 900 gramov na hmotnosť. Apple sa podľa slov Tim Cooka pokúsil znovuzrodiť či nanovo definovať pojem prenosný počítač. A podarilo sa mu to. 

Nový MacBook je dizajnovou lahôdkou. Bude dostupný v troch farbách - zlatá, strieborná a čierna- ako iPhone či iPad. 

Predbehol dobu

Výkonom to nebude žiaden „superstroj“, no na prácu jeho výbava úplne postačí. Apple do notebooku neintegroval ani vetrák, teda novinka bude úplne bez rušivého zvuku. Na batériu vydrží 9 hodín. 

Špecialitou je nový konektor USB C, ktorý je okrem vstupu na slúchadlá jediný na MacBooku. Cez toto špeciálne USB ho budete nabíjať aj prenášať dáta. Tento tenučký typ konektora však nie je kompatibilný s bežným USB, ako ho poznáte dnes. Teda klasické USB doň nezastrčíte. 

Je to tak notebook, ktorý bude vo svojich začiatkoch plný kompromisov. Najmä kým sa nový štandard nerozšíri. Rovnako však na tom bol aj prvý MacBook Air, ktorý ukázal ešte Steve Jobs. Nemal mechaniku a desiatky konektorov, ktoré v tej dobe (rok 2008) ponúkali iné notebooky. Predbehol dobu a dnes je to veľmi obľúbený biznis notebook.

Navyše založil kategóriu Ultrabookov. 

Výnimočný notebook 

Dá sa predpokladať, že tento MacBook bude na tom rovnako. Je to superprenosný pracovný nástroj, ktorý ocenia tí, ktorí často cestujú alebo svoj počítač prenášajú. 

Jeho cenovka za základnú výbavu s procesorom Intel Core M, 8 GB RAM a 256 GB diskom bude 1449 eur. Do predaja sa dostane už 10. apríla. 

Apple okrem týchto dvoch najväčších noviniek aktualizoval ostatné MacBooky v ponuke a pridal do Apple TV HBO. Avšak len v USA. Navyše jej cenu upravil na príjemných 69 eur. 

Celá konferencia tak mala svoj „wow“ efekt najmä pri ukážke nového počítača, nie hodiniek od Apple. Ale to len kvôli tomu, že ich Apple ukázal už minulý rok. Funkcie, ktoré Apple Watch ponúkajú, nie sú revolučné, no potiahnu ich vpred. Najmä výborné aplikácie. Dá sa bez problémov predpokladať, že sa pozeráte na nové najpredávanejšie inteligentné hodinky na trhu, ktoré ovládnu svet. Ale zo začiatku menej ako iPhone. 

Snímky: Apple, Reuters