Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2015, 00:00

Facebook chce zabraňovať samovraždám. Novou službou

Viac ako miliarda užívateľov sociálnej siete Facebook už je dosť veľká masa ľudí, v ktorej sa nájde určite veľké množstvo osôb so samovražednými sklonmi. Spoločnosť teraz ponúka novú službu, od ktorej si sľubuje, že zníži počet samovrážd. "Spolupracovali sme na tomto vylepšení sa zdravotníckymi organizáciami zaoberajúcimi sa duševným zdravím, ako je Forefront, Now Matters Now, the National Suicide Prevention Lifeline, Save.org a ďalšie, a okrem toho sme hovorili s ľuďmi, ktorí majú priamu skúsenosť so sebapoškodzovaním alebo samovraždou," opisuje vznik systému Facebook.

Podľa dostupných informácií nebude Facebook sám vyhodnocovať posty svojich užívateľov, ale pomôže tým, ktorí o to požiadajú. Ak sa stretnú s priamou hrozbou samovraždy u svojich priateľov, chce Facebook, aby na jednej strane kontaktovali miestnu záchrannú službu, a zároveň službe Facebook Safety hlásili problematický post. To sa má diať prostredníctvom tlačidla Report.


[[{"type":"hn-image","fid":"467495","style":"300xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]][[{"type":"hn-image","fid":"467496","style":"300xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]]


Facebook teda pošle osobe, u ktorej hrozí samovražda alebo sebapoškodzovanie, správu o tom, že o ňu priatelia majú starosť a následne ponúkne varianty porozprávať sa s priateľmi alebo odbornú pomoc, prípadne si nechať poradiť niekoľko tipov, ako sa zo zložitej situácie dostať.

Tímy pracujúce na celom svete, majú 24-hodinovú službu a preskúmajú akúkoľvek správu, ktorú dostanú. Prioritne sa budú venovať správam, ako je napríklad sebapoškodzovanie. Služba je teraz spustená v Spojených štátoch, ale do niekoľkých mesiacov sa má dostať aj do ďalších krajín.

Nie je to prvýkrát, čo sa pomocou sociálnych sietí snažia rôzne organizácie zabrániť samovraždám. Napríklad pred pol rokom bola spustená služba Samaritans Radar. Tá fungovala na Twitteri, kde hľadala výraz, ktorý by mohol indikovať úzkosť a sebadeštruktívne sklony. Potom poslala registrovaným priateľom správu s upozornením. Po niekoľkých sťažnostiach však skončila.

idnes.cz

Ticketportal.sk