Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2014, 15:00

Takto nakupuje svet. Cez internet (infografika)

Takmer polovica Slovákov nakupuje online. Spoznajte svojich zákazníkov a pozrite sa, čo ľudia nakupujú najčastejšie a prečo.

Uvažujete o tom, že začnete predávať výrobky cez internet? Možno je ten správny čas. Online populácia totiž stále rastie - v roku 2014 na internete surfovalo 2,32 miliardy obyvateľov Zeme. A keďže internetový trh nepozná hranice, zákazníkov môžete mať aj z druhého konca planéty. U nás to tiež nie je úplne márne, z virtuálneho obchodu si tovar podľa aktuálnych údajov a prieskumov objednáva až 45 percent Slovákov.


Prieskumy hovoria, že zákazníci si cez internet najčastejšie objednávajú elektroniku, hudbu či videá. Keďže aj tu sa ženy ukazujú ako pravé shopoholičky, tretie najobľúbenejšie je ich milované oblečenie. No existujú stále aj produkty, po ktoré si predsa len radšej zájdu zákazníci do kamenných predajní – sú to lieky. Z celkového obchodovaného množstva liekov sa celosvetovo iba 8,8 percenta predá cez internet.

Vzrast popularity online nakupovania má viacero dôvodov. Ľudia nemusia sledovať otváracie hodiny, do obchodu môžu "zájsť" 24 hodín denne. Odpadá tiež povinnosť zdĺhavo navštevovať množstvo predajní, aby našli čo potrebujú, prípadne si porovnali výrobky, čo im nesmierne šetrí čas. Ak potrebujú radu, lebo sa nevedia rozhodnúť, väčšinou ich nájdu od iných spotrebiteľov priamo v online obchode. A ak aj náhodou nie, nemusia ísť ďaleko, stačí si kliknúť na internetovú poradňu.

Ak chcete úspešne rozbehnúť online biznis mali by ste ale vedieť, že zákazníci majú aj určité predsudky, prečo internetový obchod využívajú v menšej miere alebo vôbec. Ako hlavnú prekážku vidia v zložitosti vrátenia tovaru. Preto by ste sa mali snažiť im tento proces čo najviac zjednodušiť. No niektorí sa nevedia vzdať osobného stretnutia s predavačom, či možnosti vyskúšať si produkty.

Zdroj: Ecommercetrends.com

Ticketportal.sk