Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2014, 00:16

Takmer každé druhé jazdné auto na Slovensku má stočené kilometre

Rekordmanom v štatistikách je Passat, ktorí „omladol“ o 500 tisíc kilometrov. Najviac sa stáča Škoda.

Spoločnosť Cebia včera zverejnila tlačovú správu, v ktorej prezentuje výsledky svojej činnosti. Ak ste niekedy kupovali jazdené auto, tak dobre viete, že stav najazdených kilometrov môže byť naozaj len orientačné číslo. 

Stočených vozidiel je asi 40 percent

Počas 6 ročného fungovania systém odhalil 516 tisíc vozidiel s upraveným počtom najazdených kilometrov. Za prvých 5 mesiacov tohto roku ich bolo 100 tisíc. Celkový počet takýchto vozidiel predstavuje 40 %. Cebia však uvádza, že podiel „stočených“ áut nerastie.

Značky, u ktorých dochádza k úpravám tachometrov najčastejšie:

1.ŠKODA
2. FORD
3. VOLKSWAGEN
4. BMW
5. PEUGEOT
6. AUDI
7. RENAULT
8. OPEL
9. CITROËN
10. MERCEDES-BENZ

Rekordmanom je VW Passat, ktorý mal upravené počítadlo o 500 tisíc km! 250 tisíc najazdených kilometrov bolo v skutočnosti 750 tisíc. Druhé miesto drží Škoda Superb so znížením o 348 tisíc km (zo 499 tisíc na 151 tisíc km). Bronzovú priečku obsadila Octavia, ktorú niekto omladil o 192 tisíc km (z 273 tisíc na 81 tisíc km).

Je teda evidentné, že kultúra stáčania kilometrov sa nechystá na ústup. Mnohí vidia nádej v zavedení nového trestného činu „stáčania kilometrov“, ktorý nám však v konečnom dôsledku vôbec nepomôže. Jedinú istotu v počte najazdených kilometrov bude aj naďalej prinášať kúpa nového auta.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk

Snímky: processpayment.info