Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2015, 13:37

Windows 10 sa vám stiahne, aj keď nechcete. Bráňte sa

Microsoft zvolil pomerne netradičný spôsob v šírení nového Windowsu. Aj keď si ho zatiaľ nerezervujete, začne sa vám sťahovať, píše idnes.cz.Windows 10 zadarmo je zaujímavá ponuka, že ju zrejme nemožno odmietnuť. Aspoň to vyplýva z toho, že sa inštalačné súbory tohto systému sťahujú užívateľom aj napriek tomu, že zatiaľ so stiahnutím a prípadnou inštaláciou systému nesúhlasili. "Užívateľom, ktorí si rezervovali upgrade na Windows 10 či majú zapnuté automatické aktualizácie cez Windows Update, pomáhame pripraviť ich zariadenie na Windows 10 tým, že sa stiahnu súbory, ktoré sú nevyhnutné pre budúcu inštaláciu. To v dôsledku umožní hladší priebeh upgradu a súčasne zabezpečí, že zariadenie má neustále poslednú verziu softvéru," vysvetlila Jana Vávrová z Microsoftu.

Microsoft teda v tomto prípade považuje za to isté aj klasické aktualizácie, aj prípravu na prechod na nový systém. Trochu pritom prehliada, že množstvo dát, ktoré pretečú cez dátové pripojenie užívateľa a následne zaberú miesto na disku, je niekoľkonásobne väčšie ako pri bežných updatoch. Navyše je to pomerne agresívne taktika, ktorá predpokladá, že všetci používatelia Windows 7 a Windows 8.1 budú chcieť prejsť na Windows 10. Otázkou ostáva, či pod tieto nevyžiadané stiahnutia počíta Microsoft šírenie Windowsu 10, ktorých má byť vo svete už okolo 100 miliónov.

Že takáto politika môže spôsobiť problémy, je nad slnko jasnejšie. Podľa vyjadrenia niektorých čitateľov servera PC World si súbory s Windows 10 zarezervujú až 6 GB dát v skrytej zložke, čo môže mať následky na chod systému, ktorý má málo miesta na disku. Problémom samozrejme môže byť aj dátový limit, ktorý môžu mať ľudia nastavený u svojho poskytovateľa a ktorý sa tak rýchlo vyčerpá. Kto sa teda chce zbaviť automatického preberania Windows 10 alebo napríklad len ikonky vyzývajúcej k rezervácii systému a následnému upgrade, môže sa riadiť podľa návodu priamo na stránkach Microsoftu (v českej verzii TU).

Ticketportal.sk