Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.07.2015, 00:00

Microsoft vidí v novom „okne“ záchranu

Operačný systém Windows 10 má softvérového giganta vrátiť späť do hry.

Rok 2012. Microsoft predstavuje nový revolučný operačný systém Windows 8. Ten však profesionáli, ale aj bežní používatelia totálne znesú pod zem. Spoločnosť Microsoft zahanbene priznáva, že s „osmičkou“ šliapla vedľa. Klesajú predaje nových počítačov a spolu s nimi aj akcie spoločnosti.

Rok 2015. Microsoft, poučený z chýb posledného operačného systému, preskakuje číslo 9 a prichádza rovno s Windowsom 10. Od desiatky si firma sľubuje, že ju vráti späť do veľkého IT biznisu a pomôže zabudnúť na utŕženú hanbu.

Microsoft si polepší

Nová desiatka ešte ani nestihla uzrieť svetlo sveta a už priniesla aspoň aký-taký optimizmus. IT gigant Billa Gatesa však verí, že je to stále len začiatok. Zároveň dúfa, že zisky spoločnosti porastú. „Viacerí analytici z prostredia informačných technológií predpokladajú zvýšenie predajov každoročne až do roku 2019. Odhad spoločnosti týkajúci sa nárastu ziskov je pravdepodobný,“ tvrdí Adam Hulin, analytik spoločnosti Capital Markets.

Ceny akcií sa ku koncu roka 2012, teda v čase uvedenia Windows 8 na trh, znížili na 26 dolárov za akciu. „Odkedy sa však objavili zvesti o novom operačnom systéme, stihli ceny prudko narásť. Momentálne sa pohybujú na úrovni 46 dolárov za kus,“ hovorí Eva Mahdalová, analytička spoločnosti Colosseum.

Zisky spoločnosti tak porastú, a to aj napriek tomu, že nový Windows 10 bude pre používateľov Windowsu 8 zadarmo. Každý, kto mal osmičku legálne, si na svojom počítači bude môcť bez problémov urobiť upgrade.

Šíriaci sa optimizmus už teraz spôsobuje to, že nový operačný systém má značnú podporu. Microsoft si navyše sľubuje, že do troch rokov sa mu podarí na nový systém nalákať viac ako miliardu používateľov. Je to päťkrát viac, než je používateľov Windowsu 8. Ten dodnes používa len približne 16 percent používateľov notebookov a osobných počítačov.

Na úspech novinky od Microsoftu sa spoliehajú výrobcovia počítačov, ako aj firmy, ktoré vyrábajú procesory a ďalšie komponenty. Všetky veľké spoločnosti, vrátane gigantov Dell alebo Intel, totiž investovali nemalé prostriedky do vývoja nových komponentov, ktoré majú zabezpečiť hladkú funkciu všetkých noviniek Windowsu 10.

Cieľ je jasný – zvrátiť negatívne výsledky predaja z posledných rokov. Podľa magazínu Forbes klesol predaj počítačov za posledný kvartál o 9,5 percenta, čo je najviac od roku 2011. Analytici však prudký nárast predaja neočakávajú. „Počítače je možné kupovať i bez operačného systému. Okrem toho sme zaznamenali prepad aj v predaji mobilných zariadení, ktoré používali Windows 8,“ konštatuje Hulin.

Nešťastná osmička

Posledný operačný systém doplatil na radikálne zmeny v operačnom prostredí. Používateľom zvyknutým na Windows 7, Vista alebo XP prekážalo na Windowse 8 hneď niekoľko vecí, najmä však absencia tlačidla štart, ktoré už novej desiatke chýbať nebude. „Osmička bola primárne určená pre dotykové obrazovky,“ uzatvára Hulin. To je tiež jeden z dôvodov, prečo sa na klasických počítačoch neujal.

Ticketportal.sk