Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.11.2013, 00:00

Trestanci mi čítali knižky. Aj preto som zvládol právo

Univerzitný profesor Ron McCallum o tom, ako sa učil čítať očami iných.

Ako niekoľko mesačné bábätko Ron McCallum v roku 1948 oslepol. Spomína, ako do jeho života postupne prichádzali nové a nové vynálezy ľudí, ktoré mu pomáhali čítať nielen príbehy, ktoré od detstva miloval. Od Braillovho písma, cez načítavané knihy a prvé nedokonalé digitalizované čítačky až po vyspelé programy v počítačoch a smartfónoch.

Pozrite si dojemné a zároveň vtipné video nakrútené v rámci TEDx Sydney. A v ňom napríklad aj príbeh o tom, ako Ronovi dopomohli k univerzitnému titulu väzni so základným vzdelaním či o tom, prečo si teraz môže smelo prečítať aj knižky so šteklivejším obsahom.

ČO JE TO TED

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com. Písmeno „x“ pri skratke znamená, že ide o nezávislo organizované podujatie.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.

Súvisiace články

Ticketportal.sk