Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.06.2013, 00:00

Naučte sa po čínsky. Za päť minút (video)

Chineasy. Tak sa volá nová metóda, vďaka ktorej si ľahko osvojíte základné čínske znaky.

Keď odborníci tvorili rebríček najťažších jazykov na učenie sa pre cudzincov, na popredných priečkach sa ocitli tie ázijské. A to najmä kvôli komplikovným znakom, ktorých lúštenie spôsobuje Európanom či Američanom značné problémy. Mladá Taiwanka ŠaoLan Hsueh našla však spôsob, ako si za krátky čas osvojíte znaky, ktoré zvládajú už čínski školáci a ktoré vám umožnia prečítať si trebárs nápisy na obchodoch či ako-tak prelúskať články v novinách.


Osem základných znakov, na základe ktorých si odvodíte desiatky ďalších.

Pozrite si inšpirujúce video z projektu TED a zistíte, že čínština nemusí byť zďaleka taká komplikovaná. Ani pre Slováka.

 

ČO JE TO TED

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.

Ticketportal.sk