Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2015, 21:54

Apple dupol na brzdu. Najnovší hit možno nezoženiete

Každý mesiac má vzniknúť 2,5 až 3 milióny kusov Apple Watch. To bol pôvodný plán. Lenže podľa posledných správ nejde všetko podľa plánu.

Apple doteraz u iPhonov používal veľmi kvalitné LCD obrazovky, pri hodinkách ale stavil na AMOLED. Ten je známy veľmi výraznými farbami a vysokým kontrastom, kým LCD všetko zobrazujú v reálnejších farbách.

U AMOLED panelov pre hodinky, ktoré pre Apple vyrába LG, je namiesto skleneného substrátu použitý plast, ktorý je ľahší a tiež pružný. Výroba panelov s plastovým substrátom vyžaduje trochu iný postup a najväčším problémom je údajne citlivosť plastu na zmeny vlhkosti, ktoré výrobný proces sprevádzajú.

Ďalším prvkom, ktorý brzdí očakávané tempo produkcie, je fakt, že doménou výrobní Quanta sú predovšetkým notebooky a drobnejšiu elektroniku linky nechŕlia takou rýchlosťou.

S týmito komplikáciami Apple pri kalkulácii možného objemu výroby nepočítal. Economic Daily News uvádzajú, že Apple už zadal časť produkcie firme Foxconn, na ktorú sa dlhodobo spolieha pri iPhonoch. Aktuálny plán produkcie tak počíta s 1,25 až 1,5 miliónmi kusov hodiniek mesačne.

Ostrý štart predaja hodiniek Apple je naplánovaný na 24. apríla, predobjednávky firma začne prijímať už 10. apríla. Pre kalifornskú značku sú Watch prvým príspevkom do nového segmentu tzv. nositeľnej elektroniky. Doteraz sa ale žiadnemu výrobcovi nepodarilo uviesť hodinky, s ktorými by dosiahol výraznejší úspech. Podľa jednej z existujúcich analýz sa vlani predalo približne 6,8 milióna kusov takýchto hodiniek dokopy.

Plány Applu sú ale napriek tomu omnoho ambicióznejšie a ešte pred nedávnom analytici predpokladali, že by sa do konca roka mohlo predať okolo 20 miliónov kusov týchto hodiniek. Znížením očakávanej výroby ale tieto plány dostávajú pomerne vážnu trhlinu.

Pretože ak by sme počítali, že Apple od marca do konca decembra vyrobí mesačne objem na hornej hranici možnej produkcie, dostaneme zhruba 15 miliónov kusov. Či nebude Apple schopný uspokojiť dopyt alebo nastane druhý variant a záujem o hodinky nedosiahne očakávané čísla, ukážu až najbližšie mesiace.

Zdroj: iDnes.cz

Súvisiace články

Ticketportal.sk