Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2015, 03:57

Samsung poodhalil budúcnosť. Chce ohybné displeje v telefónoch

Juhokórejská spoločnosť podala prihlášku pre udelenie patentu, ktorý naznačuje, že Samsung chce ohybné displeje v telefónoch.

Patentovú prihlášku na telefón nezvyčajné koncepcie podal Samsung u amerického patentového úradu USPTO už minulý rok. 

Úrad ju však zverejnil až tento mesiac. Samsung v nej naznačuje, kadiaľ sa môže vydať vývoj jeho produktov. Uchádza sa totiž o patent na flexibilné elektronické zariadenia s pružným rámom so stanoveným polomerom zakrivenia.

Okrem ohybného displeja majú telefónu flexibilné vlastnosti prepožičať špeciálne lamely, z ktorých bude vytvorená jeho zadná časť spolu s batériou.

Okrem kovu a skla sa podľa patentu počíta s využitím syntetickej živice či polymérov vystužených uhlíkovým vláknom. Vďaka ohybnému rámu bude telefón vykazovať výrazne vyššiu odolnosť voči okolitým vplyvom, či pádom. Samsung zrejme cieli hlavne na športovo založených používateľov.

Špeciálna konštrukcia by totiž mala umožniť uchytenie telefónu priamo k oblečeniu. Napríklad bežci by tak nemuseli investovať do špeciálnych športových puzdier.

Patentová prihláška rovnako naznačuje, že vývoj flexibilných zariadení môže byť oveľa ďalej, než výrobcovia so súčasnými produktmi priznávajú. Avšak už uvedenie flexibilných a zahnutých displejov do praxe dáva tušiť, kadiaľ sa v nasledujúcich rokoch bude uberať vývoj mobilnej techniky.

Nie je to pritom jediná vízia juhokórejského výrobcu. Nechal si patentovať napríklad aj koncepty rozbaľovacích smartphonov tvorených z dvoch a troch častí. A nie je jediným výrobcom, ktorý sa snaží vlastností flexibilných displejov využiť v plnej miere.

Začiatkom tohto roka získal patent na ohybné zariadenia konkurenčný Apple. Prihlášku na zariadenie, ktoré bude možné bez akéhokoľvek poškodenia preložiť do prístroja s menšími rozmermi, podala americká spoločnosť už v roku 2011.

Juhokórejský Samsung si musí na rozhodnutie patentového úradu ešte chvíľu počkať.

iDnes.cz

lhr

Snímky: Reuters, USPTO

Ticketportal.sk