Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2014, 14:18

South Park má svoju hru. Šokuje rovnako ako seriál

V európskej verzii musela prebehnúť cenzúra niektorých častí hry.

Ak nepoznáte mestečko South Park, ste tu dnes zbytočne. Videohra South Park: The Stick of Truth má len jednu cieľovú skupinu: ľudí, ktorým sa páči legendárny kreslený seriál s veľmi špecifickým zmyslom pre humor. South Park si neberie servítky pred ústa, je politicky nekorektný a pubertálne sprostý. A dokonalý.

Herná podoba South Parku skvele využíva prednosti svojej predlohy - prepracované postavy, jednoduché grafické prevedenie, vynikajúci dabing a hlavne špecifický humor. Ak sa vám páči, budete sa smiať celé hodiny. Už len začiatok, v ktorom si autori kreatívne poradili s menom hlavného hrdinu, ponúka dobrých päť minút hlasného smiechu. Plus mínus.

Herný South Park nie je, ako by sa možno dalo čakať, kreslená adventúra, teda hra, v ktorej záleží len na rozhovoroch a riešení hádaniek. Autori seriálu i tvorcovia hry zvolili odvážnejší spôsob - hru na hrdinu. A pretože majú pod palcom hru aj seriál, mohli oboje prepojiť. Hlavní hrdinovia seriálu tak v hre, rovnako ako v niekoľkých epizódach v televízii, hrajú LARP: hru na hrdinu v reálnom (v tomto prípade kreslenom) svete. 

Vystrihnuté zábery

Herný systém ponúka dostatočne silnú príbehovú linku s motiváciou naháňať hráčov po rôznych miestach v South Parku, dokonca aj v Kanade (Blame Canada!). Hranie sa dopĺňa bitkami medzi ľuďmi a elfmi, ale tiež súbojmi s bezdomovcami a ďalšími „príšerami“. Celkom rýchlo dôjde aj na mimozemšťanov a ich análny sondy. Európska verzia hry však niektoré tieto časti cenzuruje a úplne odstraňuje (platí pre konzoly, PC verzia je bez cenzúry).

Súboje v South Parku sú vo forme ťahových bitiek, čo dáva hráčom možnosť pri hraní trochu premýšľať. Prehrať bitku napokon nie je veľmi ťažké, ak nezvládnete dobre blokovať údery súperov. Hlavný je však aj v bitkách všadeprítomný humor - v podobe názvov a animácií spojených so špeciálnymi útokmi a vlastnosťami. 

Áno, ak ste dočítali až sem a nemáte radi South Park, je to nechutné. A vtipné, keď na podobných veciach postavíte fenomenálne úspešný seriál, ktorý existuje už sedemnásť rokov.

iHned.cz

Otakar Shön